Sastanci su jedinstveni barem po dva elementa: Jedino su mjesto za donošenje odluka i najveći kradljivci vremena kada ih učinimo neučinkovitima.
Za neke sastanke nećete imati interes, ali slijedom događanja ili zbog vaše pozicije morate na njima sudjelovati:
Sastancima prisustvujete po dužnosti (gradonačelnici, župani, rektori, direktori, ..) i ne možete ih izbjeći. Od vas se najčešće očekuje pozdravna riječ i iskazana želja za uspješan rad. To je protokolarna aktivnost koja najčešće ne donosi rezultate.
Iskoristite vašu neizbježnu nazočnost na sastanku i učinite ga što učinkovitijim:
Za učinkovitije korištenje vremena kada ste na sastanku:
Kada ne želite biti prisutni na sastanku jer imate drugih obveza, a ne možete naći ili odrediti osobu koja će vas zamijeniti na odgovarajući način - napišite pismenu poruku i pošaljite je mailom, poštom ili je dostavite posredstvom neke osobe voditelju sastanka. Ovo će biti vaš službeni doprinos sastanku. Ova tehnika komuniciranja naročito dolazi do izražaja kod osoba:
Za važne sastanke kojima ne možete prisustvovati zatražite da vam se dostavi zapisnik. Ovo je još jedan vaš čin ukazivanja da vam je grupa važna i da pratite njen rad.
Vrijeme za pisanje pisane poruke je kraće od vremena koje ćete utrošiti na sastanak.
Slanjem pisane poruke sudionicima sastanka :
Uporabom pisane poruke skupu uporabili ste čuvene riječi Dale Carnegie-a: “Ako dobiješ limun, napravi od njega limunadu!”
Obvezu prisustvovanja sastanku koja je izgledala neizbježna, riješili ste slanjem poruke. Ostali ste sastavni dio daljnjih događanja grupe, a vrijeme ste racionalnije uporabili na druge aktivnosti.
Moguća je situacija da prisustvujete sastancima na kojima ste stalni sudionik (članovi grupe), a nemate za njih interes.
Na primjer: imenovani ste u Odbor za poljoprivredu u Županiji, a nikada se niste bavili problemima poljoprivrede; u odboru ste umjetničke kolonije, a nemate sklonosti prema umjetnosti; bavite se profesionalno kulturnim aktivnostima, a član ste povjerenstva za uvođenje novoga informatičkog softvera, …
Ne zanima vas, ne poznajete problematiku, ne potiče vas na rad sastav grupe i zauzeti ste drugim aktivnostima (vaše prioritetnije aktivnosti).
Napravite analizu za/protiv činjenica da se aktivnije uključite u rad grupe. Ako temeljita analiza pokaže da vas ništa ne može afirmativno zadržati u grupi i definitivno ste nezadovoljni nametnutim obvezama, učinite sljedeće:
Zašto bi bili “radi reda” u nekim aktivnostima koje vas ne zanimaju i gdje ne dajete očekivani doprinos.
Otvoreno nađite rješenje da to bude druga osoba.
To će biti poštenije i prema vama, a i prema drugima. Vaše okruženje će cijeniti takvo vaše ponašanje, a vi ćete izbjeći nezadovoljstvo i dobiti mogućnost da vrijeme uporabite učinkovitije.
IZDVOJENO – Za pisanje pisane poruke koristite pojedine suradnike da vam je napišu. Tako ćete uštedjeti još više vremena koje možete posvetiti važnijim problematikama i problemima. Pisanje poruke delegirajte osobama koje su stručne za područja važna za aktivnost grupe koja vas poziva na sastanak.
Uz pozdravnu riječ, opravdanje za nedolazak i želju za uspješnim radom dotaknite se teme ili nekoliko tema ako je potrebno. To su teme koje su važne za rad grupe kao i za vas. Nemojte da pisana poruka bude dugačka. Prilagodite je važnosti grupe, prigodi sastanka i važnosti tema koje su naznačene u poruci.
Zaključak
Nemojte na sastancima prisustvovati samo radi reda. Učinite ih maksimalno učinkovitim za vas i za druge i na taj način ćete opravdati utrošeno vrijeme.
Sastanci su prilika za postignuća i kada ste već na sastanku nemojte to propustiti. (PS/SŠ)
Ovaj sadržaj je dio knjige „MUI SASTANCI – KONAČNO RJEŠENJE ZA UČINKOVITE SASTANKE“.
Knjiga će do kraja lipnja 2019. godine biti dostupna korisnicima.
Knjiga će u potpunosti biti besplatna za preuzimanje s Interneta.
Autor teksta:
Milan Grković
alfa@portalalfa.com
385 99 280 4210
www.portalalfa.com