U svrhu uspješne realizacije fundraising kampanje, najvažnije su dvije komponente, pronalaženje novih donatora i vraćanje tzv. izgubljenih donatora. To su osobe koje su nekada donirale udruzi ali su iz određenih razloga to prestale činiti. Pronalaženje novih donatora iznimno je težak i dugotrajan zadatak.
Potrebno ih je prvo upoznati sa udrugom, njezinom vizijom i misijom a zatim i sa konkretnim projektom te ih uvjeriti da je vrijedan njihove donacije u nadi da će oni u tome pronaći povezanost sa vlastitim ciljevima.
Identificiranje donatora koji su prestali donirati i njihovo vraćanje udruzi nešto je jednostavniji proces. Radi se, kako smo naveli, o osobama koje su već surađivale sa udrugom i donirale za pojedine svrhe, međutim, to nisu učinile ponovno kroz određeno vremensko razdoblje, primjerice godinu dana ili više.
Te osobe su već upoznate sa udrugom, njezinom vizijom, misijom i projektima i na neki način su već povezane sa njom. Potreban im je možda samo podsjetnik da udruga treba njihovu pomoć.
Izgubljeni donatori predstavljaju izniman fundraising potencijal za udrugu. Stoga je vrlo bitno posebnu pažnju posvetiti upravo ovim osobama te detaljno razraditi strategiju njihova vraćanja udruzi.
Za početak, potrebno je utvrditi koji su donatori prestali donirati kako bi definirali plan i strategiju njihova vraćanja udruzi odnosno sprečavanja odlaska donatora u budućnosti. Druga ključna komponenta je utvrditi razloge prestanka doniranja. Na ovu komponentu ćemo se posebno osvrnuti.
Zašto donatori prestaju donirati?
Nadalje, razlog može biti i promjena prioriteta kod donatora tj. mogu se promijeniti ciljevi, projekti i aktivnosti koje donatori smatraju bitnima.
Oni razlozi za prestanak doniranja na koje udruga može utjecati i koji su uzrokovani odnosom udruge prema donatoru su npr. kada udruga nije pokazala donatorima da cijeni njihov doprinos i učinkovito koristi sredstva ili nemaju informaciju o načinu kako se njihova donacija koristi i u koje svrhe. Iz navedenih razloga donatori počnu smatrati doniranje toj udruzi nesvrhovitim.
Zbog toga je komunikacija i ažurno informiranje donatora iznimno bitno. I na kraju, razlog može biti i taj što ih jednostavno udruga nije zamolila za donaciju.
Strategija vraćanja donatora
Poznavanje razloga prestanka doniranja jedna je od ključnih komponenti u razradi strategije povratka tzv. izgubljenih donatora. Kako doznati razloge odustanka od doniranja i zamoliti ih da nastave suradnju sa udrugom?
Tu postoji više opcija. Možete krenuti sa slanjem upita prikupljajući povratne informacije od donatora kako bi bolje razumjeli njihove razloge za prestanak doniranja. Kontaktirati ih možete putem pisma, e-mail poruke, telefonski ili osobno tj. organizirati sastanak.
Pristup koji ćete primijeniti potrebno je personalizirati i prilagoditi svakom pojedinom donatoru. Tako će za veće donatore biti potreban složeniji pristup i strategija te veći angažman jer je i njihov odnos sa udrugom puno osobniji nego onaj sa manjim donatorima. Stoga ćete trebati uložiti i puno više rada kako biste ponovno pridobili njihovo povjerenje dok će za tzv. mikro donatore ponekad biti dovoljna samo jedna e-mail poruka.
Kod tzv. reaktiviranja velikih donatora fokus je potrebno staviti na povezanost ciljeva udruge sa njihovim ciljevima. Isto tako obratite im se sa jasnim i konkretnim razlogom zbog čega bi trebali nastaviti podržavati udrugu.
U nastavku dajemo još neke opće smjernice za pisanje pisma ili e-mail poruke tzv. izgubljenim donatorima:
1. Identificirajte „prave” osobe
Prvo je, dakako, potrebno utvrditi kojim osobama ćete se obratiti tj. donatore za koje smatrate da su odustali od donacija udruzi. To su npr. osobe koje su donirale prošle godine ali nisu u tekućoj godini. Zatim možete potražiti osobe koje nisu donirale zadnje dvije ili tri godine itd. Nakon toga prilagodite tekst pisma ili poruke sukladno dobivenim informacijama. Osobi koja nije donirala u tekućoj godini vjerojatno ćete uputiti drugačije pismo odnosno e-mail poruku nego onoj koja nije donirala kroz puno duže razdoblje npr. četiri ili pet godina.
Ne zaboravite potražiti i osobe koje nisu donirale kraće vrijeme npr. u proteklom mjesecu i sl. One vjerojatno nisu namjeravale niti prestati sa doniranjem već se možda radi samo o tehničkim razlozima poput npr. isteka roka važenja kreditne kartice, promjene podataka za uplatu i sl. zbog čega nisu bili u mogućnosti uplatiti donaciju.
2. Naglasite koliko vam nedostaje njihova potpora
Istaknite koliko se oslanjate na njihovu donaciju i pomoć te koliko cijenite njihove ranije donacije i njihov učinak na ostvarenje misije udruge.
3. Točno precizirajte kakav oblik pomoći želite od donatora
Pružite donatorima jasne smjernice koje trebaju slijediti ukoliko se žele ponovno uključiti u rad udruge. Navedite konkretne aktivnosti, detaljno ih specificirajte i objasnite. Budite vrlo jasni i precizni u informiranju donatora o tome u koju svrhu će se njihova sredstva koristiti. Fokusirajte se na specifičnu kampanju ili područje. Zatražite konkretan iznos donacije. Pritom nemojte od svakoga zatražiti isti iznos već uzmite u obzir iznose koje su pojedini donatori ranije donirali.
Ukoliko šaljete e-mail poruku u poruci ih svakako pozovite da posjete web stranice udruge i uključite link. Pozovite ih, isto tako, da upoznaju vaš tim, volontere ili korisnike usluga. Uvijek im zahvalite za svaki doprinos udruzi.
Ponudite donatorima i druge mogućnosti uključivanja u rad udruge osim samo doniranja.
To može npr. biti volontiranje, preporuke poslovnim suradnicima, linkovi sponzorima itd. Možete ih zamoliti i da podijele vaše sadržaje na društvenim mrežama ili ih pozvati na virtualni event koji organizirate. Nekim osobama biti će potreban dodatan poticaj, prije samog doniranja, kako bi se ponovno odlučile pružiti podršku udruzi kroz financijsku pomoć.
4. Personalizirajte pismo što je više moguće
Neka pisma i poruke svakako budu personalizirani. Kako bi to postigli potrebno je prikupiti što više relevantnih informacija o donatoru. Time postižete da se donator osjeća cijenjenim i potrebnim udruzi.
Izbjegavajte korištenje generičkih izraza poput „Poštovani donatori”i sl. Možete reći nešto poput :”Iznimno cijenimo Vašu prijašnju donaciju za... od.. i navedite svrhu te datum donacije.
Ili: Znajući za Vaš poseban interes za Program....mislimo da biste bili zainteresirani i za naše nove projekte ...te detaljno opišite projekt i njegove ciljeve.
Neki od parametara koje možete pratiti i na koje se možete pozvati u pismu odnosno poruci donatorima su slijedeći:
I konačno, pažljivo analizirajte vaše podatke kako biste bili sigurni da su točni i da niti jedna informacija ne nedostaje.
U početku se može činiti teškim ponovno zadobiti povjerenje ranijih donatora ali budući da vam je to već jednom ranije uspjelo, uz pravu poruku sigurno će vam uspjeti opet.
Nakon što ste uspjeli vratiti povjerenje donatora nastojte redovito komunicirati sa njima. Obavještavajte ih ažurno o svim novostima i informacijama vezanim uz udrugu te o načinu kako koristite njihova sredstva i ostvarenim ciljevima.
Davorka Lončar
PS/SM