Položaj žene u društvu uvriježeno se smatra lošijim od položaja muškaraca, a da i u radnom okruženju nije bolja situacija govori i 8 profesija u kojem su žene u nezavidnoj poziciji, piše net.hr.
Ondje je odnos muškaraca i žena je 7:1. Žene su u manjini i kada je u pitanju izvor informacija. Prema podacima projekta Global Media Monitoring, u svijetu je intervjuirano, gledano, slušano ili čitano u medijima svega 24% žena.
Iako možda postižu bolje rezultate na fakultetima od muškaraca, u kasnijem profesionalnom radu ta prednost isčezava, pa s vremenom polako počinju nestajati s viših rukovodećih pozicija. Tako je samo 3 posto žena svrstano na Fortune-ovu listu 500 predsjednika uprave.
Dok Mattel promovira kako će ove godine Barbie postati i kompjuterska znanstvenica, New York Times piše kako je lutka i dalje samo lutka, te da žene u tehnologiji ne prolaze dobro. Njihovo istraživanje pokazuje da u tehnologiji čak 56 posto žena napusti posao na polovici karijere, navodi net.hr.
Rezultati Istraživanja White House Projecta pokazuje da žene čine samo 16% direktora, izvršnih producenata, producenata, scenarista i kinematografa.
Među 189 zemalja SAD nalazi na 71. mjestu kada je riječ o ženama u zakonodavstvu, a to 71. mjesto je iza Afganistana, Kube i Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Nakon karijere modela, Barbie je 1961. "zaposlena" je i kao medicinska sestra. Bio je to veliki korak u to vrijeme kada su Amerikanke radile kao tajnice, učiteljice, domaćice i blagajnice.
Iako žene čine većinu diplomiranih studenata na području prosvjete, samo ih 26% radi u srednjim školama, 23% na studijima, dok ih je kao predsjednika na institutima samo 13%.
Najviše rangirane odvjetnice plaćene su oko 66 tisuća dolara manje nego njihove muške kolege. Unatoč tome što su čak oko 50% diplomiranih pravnika žene, njih tek četvrtina uspije zasjesti u partnersku fotelju. A samo jednačetvrtina, grije u fotelju suca.(MŠ)
Izvor: www.net.hr