Zašto je kašnjenje na posao loše?

Jutro; sat vam zvoni jedanput, dvaput, a vi mislite samo još pet minuta koje se otegnu na deset minuta pa petnaest i već kasnite. Kasnite na posao, sastanak s klijentima, ispit na fakultetu, dogovore s prijateljima….slobodno možete nastaviti niz.

Loš dojam

Vrijeme je relativno, no ne kada je riječ o poslovnim obvezama. Ako često kasnite vrijeme je da razmislite o uzrocima i kako takvo ponašanje može djelovati pogubno na vaš profesionalni život.

Možda mislite kako nije problem što redovno kasnite 10 ili 15 minuta jer vaši kolege još ionako prave kavu, a uredski kolegij je tek započeo. E pa varate se jer kašnjenjem ostavljate loš dojam.  Često kašnjenje je loša navika zbog koje vam šef, kolege ili klijenti mogu prišiti etiketu neozbiljne, neorganizirane, lijene ili nemarne osobe. Iako ne kasnite namjerno vaše šef ili kolege i ne zanimaju ih opravdanja koja su čuli stotinu puta.

Kako ste se osjećali kad ste zadnji put bili prisiljeni čekati osobu koja je kasnila? Iznervirano, ljutito, razočarano i sigurno se niste u dogledno vrijeme ponovno namjeravali naći s tom osobom. Možda ste pomislili kako se vaše vrijeme ne cijeni i kako drugoj strani nije bitno što imate za reći. Kad se stavite ulogu osobe koja čeka tada svakodnevna sitna kašnjenja više nisu tako nevažna.

Šefovi ne računaju na zaposlenike koji kasne

Kašnjenjem na poslovni sastanak pokazujete nepoštovanje prema drugim osobama koje su prisutne, čekaju na vas te su vrlo vjerojatno primorane odgađati druge osobe.

Ako vam je kašnjenje prešlo u naviku teško da u skoroj budućnosti možete očekivati promaknuće ili rad na velikim projektima unatoč svojim sposobnostima. Razlog? Osobe koje kasne jednostavno ne ulijevanju dovoljno povjerenja i nitko ozbiljno ne računa na njih.

Pretjerani optimizam

Oni koje kasne obično su jako optimistične glede vremena koje im je potrebno da naprave što moraju i obično krivo procjene vrijeme koje im je na raspolaganju. Ako želite dolaziti na vrijeme za početak morate biti iskreni sami prema sebi i odrediti koliko vam je zapravo potrebno vremena za napraviti prezentaciju, pripremiti izvještaj ili pisanje e-mailova.

Loše upravljanje vremenom

Kašnjenje se često povezuje s lošim upravljanjem vremenom.  Idete na sastanak s klijentom, no osim vremena koje je potrebno za putovanje jeste li računali na gužvu u gradu, vrijeme potrebno da pronađete parking i drugo. Zbog toga pri planiraju obveza uvijek uzmite u obzir i dodatno vrijeme zbog nepredviđenih okolnosti koje vam možda neće ići u prilog.

Prestanak kašnjenja imat će pozitivan učinak na smanjenje stresa u vašem životu. Neprestana briga hoćete li stići na vrijeme, kašnjenje i traženje prikladnih isprika čine vas nervoznima i živčanima. Zbog toga odluku kako više nećete kasniti ne bi bilo loše uvrstiti i na popis novogodišnjih odluka.

 

 

 

Autor: Jasmina Kolić

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox