Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) do daljnjega ostaje u državnoj riznici, objavio je ministar zdravlja Rajko Ostojić nakon današnje konstituirajuće sjednice novog sastava Upravnog vijeća zavoda.
Posljedica je to, kazao je, visine deficita koji u HZZO-u za prošlu godinu iznosi 2,2 milijarde kuna čemu treba pridodati i 3 milijarde kuna duga drugih zdravstvenih ustanova.
Ne znam da li me čeka još koji kostur u ormaru, ali novaca u HZZO-u nema, a posljedica svega je da HZZO ostaje u Državnoj riznici, rekao je Ostojić i dodao da će tako ostati sve dok se ne riješi deficit te dok HZZO ne bude imao uvjete da postane prava osiguravajuća tvrtka.
Za predsjednika novog Upravnog vijeća, čiji će zadatak biti preustroj zavoda, izabran je zamjenik ministra Marijan Cesarik, a u sastav vijeća, kazao je ministar, po prvi puta su ušli i predstavnici udruga pacijenata.
Jedna od prvih odluka novog UV-a bit će donošenje nove liste lijekova, koja nije mijenjana od svibnja prošle godine. Očekuje se da će biti donesena u idućih pet do sedam dana, s naglaskom na, kazao je Ostojić, generičke lijekove jer oni snižavaju cijenu a održavaju istu kvalitetu zdravstvene usluge.
Upitan hoće li nakon prošlotjedne odluke o smanjenju zdravstvenog doprinosa za dva posto proračun za zdravstvo dodatno biti smanjen, ministar je odgovorio da je to pitanje na premijera i ministra financija.
Smanjenje doprinosa za zdravstvo maksimalno podržavam, kako bi se smanjila cijena rada, ali uz uvjet da ono bude privremeno i da se za godinu-dvije dana vrati na postojeću razinu, a da se deficit alimentira iz drugih izvora, rekao je Ostojić te poručio pacijentima da zbog toga neće doći do pada u kvaliteti zdravstene usluge.
Problem: 230 milijuna kuna
Osvrćući se na financijsko stanje u zdravstvu, ministar je rekao kako je jedan od "kostura u ormaru" na koje je naišao bila i primjena novih prava iz kolektivnog ugovora za zdravstvo (KU), za koje je u ovoj godini potrebno osigurati dodatnih 230 milijuna kuna. Najavio je stoga da će i KU za zdravstvo, kao i ostali u javnim službama, biti predmetom djelomične revizije koju će provoditi Gospodarsko-socijalno vijeće.
Ostojić je podsjetio da je prilikom izmjena zakona o zdravstvenom zaštiti o promjeni radnog vremena tadašnja premijerka Jadranka Kosor kazala kako plaćanje dežurstava i pripravnosti u zdravstvu neće dodatno opteretiti državni proračun, da bi nakon toga bio sklopljen KU, kojega nisu potpisali svi sindikati, a koji predviđa dodatnih 230 milijuna za tu namjenu.
Inače, Ostojić je kazao kako je ustroj ministarstva kadrovski završen te da je spajanjem dosadašnjih uprava za pravne i ekonomske poslove u jednu upravu, imenovan jedan pomoćnik ministra manje. (Hina/jh)
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL