Zbog odluke slovenske vlade o zamrzavanju plaća u javnim službama u Sloveniji na dvije godine, 80.000 djelatnika stupit će 27. rujna u štrajk, objavio je u srijedu njihov štrajkaški odbor.
"Nemamo drugoga izbora, vlada pokušava uništiti sindikalni pokret i podijeliti sindikate", izjavio je novinarima nakon sastanka štrajkaškog odbora njegov predsjednik Dušan Miščevič.
Štrajk podržavaju slovenski sindikati zaposlenih u javnim službama koji nisu pristali na dodatak kolektivnog ugovora po kojim se zamrzava platna reforma s povišicama započeta prije 2 godine, a na koji je pristao samo dio profesionalnih sindikata, među ostalima zaposleni u školstvu i znanosti.
Prema procjenama, u najavljenom štrajku 27. rujna moglo bi sudjelovati 80-ak tisuća od 150 tisuća zaposlenih u javnom sektoru, te tako izraziti svoje nezadovoljstvo odlukom vlade o zaustavljanju reforme sustava plaća i zamrzavanju plaća u iduće dvije godine.
Među nezadovoljnima koji najavljuju da će sudjelovati u štrajku su policajci, pravosudna policija, carinici, zaposleni na javnoj televiziji, novinari, vatrogasci i drugi zaposleni u javnim službama.
Slovenski parlament u utorak je na svom prvom zasjedanju nakon ljetne stanke donio izmjene zakona o plaćama javnih službenika, prema kojima je za izmjene kolektivnih ugovora za javni sektor dovoljan i potpis manjeg broja reprezentativnih sindikata u toj djelatnosti, te tako izazvao kritike da vlada pokušava "slomiti" sindikate u njihovim zahtjevima da se plaće ne zamrzavaju.
Predsjednik slovenske vlade Borut Pahor rekao je na sjednici parlamenta da javni sektor mora pratiti plaće u realnom sektoru koji je u krizi, te da za plaće predviđene reformom prije dvije godine nema novca u državnom proračunu. Pahor je rekao da je zamrzavanje privremena mjera koja će biti opozvana čim nastupe bolje ekonomske prilike.
Sindikati su u srijedu najavili da će početi sa skupljanjem potpisa za nacionalni referendum kojim bi zamrzavanje svojih plaća osporili, a vlada je najavila da bi u tom slučaju bila prisiljena na donošenje izvanrednog zakona o zamrzavanju plaća jer bi u suprotnom, ako stvar ne bude riješena do 1. listopada, moglo doći u pitanje usvajanje državnih proračunskih dokumenata za iduće dvije godine. (hina)