U Hrvatskoj se svaki dan priča o sve većoj nezaposlenosti i premda ona raste, suprotno tome u zadnje tri godine i broj registriranih poduzeća vrtlogavo raste, piše novilist.hr. Znači li to da Hrvatska rađa sposobne poduzetnike? Ne.
Jučer se konačno izjasnio Hrvatski zavod za zapošljavanje koji je strateški umjesto točnog broja nezaposlenih, samo objavio da je brojka porasla 8 posto u odnosu na prošlu godinu. Državni zavod za statistiku je pak objavio službene podatke o tome da je na kraju 2010. u Hrvatskoj bilo više od 275 tisuća poslovnih subjekata, a ako to usporedimo s podacima otprije tri godine, dakle razdoblja prije krize, dobijemo podatak da je u kriznom razdoblju registrirano više od 20 tisuća novih poduzeća.
E sad, da ne pomislimo da ljudima zapravo jako dobro ide, postoji tu i kvaka. Naime, osnivanje novog trgovačkog društva košta 20 tisuća kuna i predstavlja zapravo najjeftiniji način da se izbjegne plaćanje duga od 500 tisuća ili milijun kuna. Najveći dio ovog kolača čine društva s ograničenom odgovornošću, kojih trenutno ima 140 tisuća, od čega je 29 tisuća neaktivnih, a istovremeno broj obrta opada.
Čak i sama vlast priznaje ovaj razlog osnivanja trgovačkih društava, piše Novi list, a ovo izvlačenje od plaćanja dugova, državu je koštalo 36 milijardi kuna. Pravni izvor blizak redakciji i sam naglašava apsurd zakona koji to omogućava, no tvrdi da je jedan od razloga ovoga zapravo koprcanje s općom nelikvidnošću i činjenicom da bi potraživanje ovih dugova uzrokovalo propast poduzeća i dodatne otkaze.
I premda se ne može generalizirati i reći da su sva poduzeća u zadnje tri godine nastala iz tog razloga, ipak i sam izvor iz Vlade priznaje da je to uglavnom slučaj. (MJ)
Izvor: www.novilist.hr