Poznata krilatica u krugovima prodavača glasi: „Ako se ne brinemo o svojim kupcima uskoro će se netko drugi brinuti o njima“. Ta je izreka i danas točna i dobiva sve više na značenju u okruženju rastuće konkurencije i novih društvenih medija- platformi za komunikaciju. Tržište je postalo vrlo zahtjevno, ponuda sve veća, a kupci su s jedne strane zahtjevniji, a s druge strane sve manje detaljno informirani.
Napredak novih medija, društvenih mreža doveo je do toga da prosječan kupac sve manje može procijeniti kvalitetu proizvoda, i ako zahvaljujući internetu raspolaže s mnogo više informacijanego prije, reklo bi se od šume ne vide drvo. To se s pravom naziva „informacijskom paradoksom“, s obzirom na to da je kvantiteta zasigurno u mnogim segmentima zamjenila kvalitetu. U takvim okolnostima mnogi kupci orjentiraju se na cijenu proizvoda, jer je cijena ostala jedino mjerilo proizvoda. Prodavači su svjesni toga da je cijena vrlo klimav argument za kupnju nekog proizvoda, a odlučujući je kvaliteta.
Kako prikazati kvalitetu proizvoda kupcu, koji je prije bilo kojeg kontakta, zajedničkog sastanka, proučio hrpu web stranicai barata stručnim nazivima koje ni prodavači ne poznaju, koji se očito pripremio za komunikaciju (narudžbu), a zapravo nije dovoljno informiran o suštini proizvoda? S druge strane, razlika između proizvoda je sve manja, preostaje jedino fokusiranje na individualne potrebe i zahtjeve kupca, klijenta, koji su da stvar bude teža, također sve sličniji. U vremenu smartphona, i phona, društvenih mreža itd. čini se kao da je komunikacija elektroničnim medijima postala važnija i zanimljivija nego direktna komunikacija prodavača i kupca. Nastaju novi jezici i načini komuniciranja, ugovori se sklapaju putem interneta, mobitela, kao i veze i poznastva putem društvenih mreža. (PS/SŠ)
Naslov članka: Stisak ruke nadmašuje sve lajkove
Autor: Branko Pavlović
Izvor: Poslovni savjetnik br. 102. str. 26-27
Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter