Sve zemlje EU osim Malte i Cipra imaju porez na nekretnine, no pritom su neoporezivi neprodani stanovi te oni čija je izgradnja u tijeku.
Novi porez na nakretnine neće, čini se, pogoditi banke ni građevinare!
Ideja da će od njih lokalne vlasti uzeti novi porez po punoj stopi od 1,5 posto nema uporište u europskim standardima, tvrdi konzultant Damir Novotny, bivši član Savjeta HNB-a.
Takav preokret je suprotan najavama ministra financija Slavka Linića, a očekuje ga i niz poreznih stručnjaka.
Potvrđuju da se bez osnova ambicije fisklanih vlasti, iako se ministar posebno obrušio na problem neprodanih stanova, između ostalog i zato što je tako država ostala bez PDV-a.
Novotny tvrdi da se porez na nekretnine u EU ne plaća na neprodane stanove izgrađene za tržište pa bi po logici da Hrvatska ulazi isto trebalo vrijediti i ovdje.
To bi mogao biti razlog zašto su banke ostale hladne na Linićevu najavu, piše poslovni.hr.
Iako smatra da bi se hrvatski porez na nekretnine morao uskladiti s dobrom praksom EU te kaže da po istoj logici porez se na njih neće obračunavati u Hrvatskoj, ističe da postoji jedno veliko ali.
Osim ako politika ne kaže drukčije, ograđuje se Novony, te objašnjava princip da je po definiciji kod poreza na nekretnine obveznik plaćanja poreza vlasnik, a ne developer ( kompanija koja ih gradi) pa ni onaj tko financira.
Neprodani stanovi su zaliha gotovih proizvoda koji su spremni za tržite i u ovom trenutku nemaju vlasnika pa su neoporezivi, kaže Novotny. (sh)