Hrvatska najsigurnija EU zemlja na Mediteranu

21/07/2021

U Hrvatskoj padaju turistički rekordi: U ponedjeljak preko 800.000 gostiju u zemlji

U Hrvatskoj je u ponedjeljak, 19. srpnja, prema podacima eVisitora, boravilo 802.677 turista, a većina njih, čak 86,3 posto ili gotovo 680 tisuća su stranci. Od toga je najviše gostiju iz Njemačke, Slovenije, Austrije, Poljske i Mađarske.
Od trenutnog broja turista u Hrvatskoj, najviše ih je bilo u Istri, njih 226 tisuća, zatim u Primorsko-goranskoj županiji njih 153 tisuće, u Splitsko-dalmatinskoj županiji njih 144 tisuće, a u Zadarskoj županiji 134 tisuća turista.
U prvih 19 dana srpnja u Hrvatskoj je zabilježeno preko 2 milijuna turističkih dolazaka, što je 42 posto više nego u istom razdoblju prošle godine, i 13,2 milijuna turističkih noćenja, što predstavlja porast od 35 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.


Epidemiološka situacija i dalje povoljna 

Hrvatska je prema epidemiološkim kartama najsigurnija EU zemlja na Mediteranu. Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), Hrvatska je sa incidencijom od 33 zaražena na 100.000 stanovnika u posljednjih 14 dana i 19 zaraženih u posljednjih 7 dana, i dalje duboko ”u zelenom”, dok se u ostalim EU zemljama situacija vrlo brzo pogoršava. Prema podacima Johns Hopkins University, Hrvatska je u boljoj situaciji od Italije, Grčke, Portugala i Španjolske, a kartu s brojkama možete vidjeti ovdje.

Najbolja epidemiološka situacija u obalnim županijama je i dalje u Istarskoj županiji, gdje je incidencija u posljednjih 14 dana svega 3 novozaražena na 100.000 stanovnika. Prema uglednom njemačkom institutu Robert Koch, koji promatra epidemiološku situaciju u Hrvatskoj na razini županija, Hrvatska je i dalje u zelenom, uz izuzetak Zadarske županije.

Naši gosti o nama 

Mogu vam reći da se u Hrvatskoj osjećam sigurnije nego kod kuće. Jadranska obala je dovoljno velika i svi smo na poželjnoj udaljenosti jedni od drugih - izjavio je Gerhard iz Austrije.

Cijepili smo se i osjećamo se sigurno. Plaže su kod vas savršene, ima mnogo barova, restorana i sadržaja za mlađe ljude, ali i za stariju generaciju poput naših roditelja - kaže mladić Michail koji je stigao iz Češke.

Dolazimo u Hrvatsku već šest godina, lijepo nam je i covid nas ovdje uopće ne zabrinjava - poručuje Kristijan koji sa svojom obitelji odmor provodi u Istri.

Prelazak granica

Putnicima koji dolaze neposredno iz država i/ili regija članica Europske unije, odnosno država i/ili regija članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, neovisno o državljanstvu, omogućit će se ulazak u Republiku Hrvatsku ako posjeduju važeću i valjanu EU digitalnu COVID potvrdu.
Iznimno, putnicima koji dolaze neposredno iz država i/ili regija članica Europske unije, odnosno država i/ili regija članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, a još ne posjeduju EU digitalnu COVID potvrdu, omogućit će se ulazak u Republiku Hrvatsku uz:

- negativan nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa - BAT na SARS-CoV-2, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske Unije, koju objavljuje Europska komisija. Kod nalaza BAT testa napravljenog u inozemstvu mora biti vidljiv proizvođač testa i/ili komercijalni naziv testa. U protivnom, test se neće prihvatiti kao vjerodostojan za ulazak u Republiku Hrvatsku. Nalaz PCR testa ne smije biti stariji od 72 sata, a BAT testa od 48 sati od trenutka testiranja do dolaska na granični prijelaz;

- potvrdu ne stariju od 210 dana o primitku dvije doze cjepiva koje se koristi u državama članicama EU (Pfizer, Moderna, AstaZeneca, Gamaleya, Sinopharm) ili predočenje potvrde ne starije od 210 dana o primitku jedne doze cjepiva koje se prima u jednoj dozi (Janssen/Johnson&Johnson), ako je prošlo 14 dana od primitka te jedne doze;

- potvrdu o primitku prve doze cjepiva Pfizer, Moderna ili Gamaleya, s kojom je moguće ući u Republiku Hrvatsku u razdoblju od 22. do najviše 42. dana o primitka cjepiva, odnosno od 22. do najviše 84. dana od primitka prve doze cjepiva AstraZeneca; 

- potvrdu o preboljenju COVID-19 i primitku jedne doze cjepiva unutar šest mjeseci od početka bolesti, s tim da cijepljenje mora biti provedeno prije manje od 210 dana od dolaska na granični prijelaz;

- predočenje pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, kojim se potvrđuje da se vlasnik oporavio od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 180 dana, a stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje liječničke potvrde o preboljenju

- ili PCR testiranje ili brzo antigensko testiranje - BAT na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz obvezu samoizolacije do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana.

Državljani država članica Europske unije (uključivši i hrvatske državljane), odnosno država članica schengenskog prostora i država pridruženih schengenskom prostoru, kao i članovi njihovih obitelji te državljani trećih zemalja koji su osobe s dugotrajnim boravištem na temelju Direktive Vijeća 2003/109/EZ od 25. studenoga 2003. godine o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem i osobe koje imaju pravo boravka temeljem drugih direktiva EU ili nacionalnog prava ili koji imaju nacionalne dugoročne vize, koji dolaze iz trećih zemalja, prilikom ulaska u Republiku Hrvatsku, moraju predočiti važeću i valjanu EU digitalnu COVID potvrdu.
Iznimno, prethodno navedenim putnicima koji još ne posjeduju EU digitalnu COVID potvrdu, omogućit će se ulazak u Republiku Hrvatsku uz:

- negativni nalaz PCR testa ili brzog antigenskog testa - BAT na SARS-CoV-2, pri čemu BAT test mora biti sa Zajedničke liste brzih antigenskih testova koje međusobno priznaju države članice Europske Unije, koju objavljuje Europska komisija. Kod nalaza BAT testa napravljenog u inozemstvu mora biti vidljiv proizvođač testa i/ili komercijalni naziv testa te mora biti izdan od strane zdravstvene ustanove/laboratorija i potpisan/potvrđen od strane liječnika. U protivnom, test se neće prihvatiti kao vjerodostojan za ulazak u Republiku Hrvatsku. Nalazi prethodno navedenih testova ne smiju biti stariji od 48 sati (računajući od vremena uzimanja brisa do dolaska na granični prijelaz);

- potvrde o cijepljenju za osobe koje su prije više od 14 dana primile drugu dozu cjepiva protiv COVID-19. Iznimno, ako se radi o cjepivu koje se prima u jednoj dozi, potvrde o primitku jedne doze ako je doza primljena prije više od 14 dana od dana prelaska državne granice;

-ako je osoba preboljela COVID-19 unatrag 180 dana i ima potvrdu o preboljenoj bolesti te se unutar tog roka cijepila jednom dozom cjepiva, izuzeće od obveze predočenja negativnog PCR ili brzog antigenskog testa - BAT* ili karantene produžava se do isteka šest (6) mjeseci od cijepljenja;

- pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa, kojim se potvrđuje da se vlasnik oporavio od infekcije virusom SARS-CoV-2, pri čemu je taj test napravljen unazad 180 dana, a stariji od 11 dana od dana dolaska na granični prijelaz ili uz predočenje potvrde o preboljenu izdane od liječnika; 

- ili je obveza obaviti PCR testiranje ili brzo antigensko testiranje - BAT na SARS-CoV-2 odmah po dolasku u Republiku Hrvatsku (o vlastitom trošku), uz samoizolaciju do prispijeća negativnog nalaza. U slučaju nemogućnosti testiranja određuje se mjera samoizolacije u trajanju od deset (10) dana. 

Detaljnije informacije možete pronaći na linku.

PS/AK

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox