60 godina KOTKE

13/04/2015

Povodom svečanog jubileja i obilježavanja 60. obljetnice tvrtke Kotka konfekcija Krapina, jednog od našeg najvećeg proizvođača visokokvalitetnih muških odijela, zamolili smo za razgovor gospodina Ivana Cerovečkog, predsjednika Nadzornog odbora i većinskog vlasnika Kotke.PS|  G. Cerovečki, čestitamo Vam na velikom jubileju. Recite nam kako je Kotka uspjela postići ovako sjajne rezultate i kako je biti u samom vrhu muške konfekcije?
Tijekom 60 godina od 1954. do 2014. godine, od proizvođača muških kapa, radnih odijela, dječjih hlačica, ženskih kaputa i muških odijela, KOTKA je prerasla u jednog od najpoznatijih proizvođača muških odijela za suvremenog poslovnog čovjeka i mladih “otkačenih” muškaraca.Prošla je sva integracijska kretanja koja su u to vrijeme “bila u modi”, ali je ipak zadržala svoj identitet, logo i kvalitetan proizvod te točne rokove isporuke. Prošla vremena ostavila su i tragove u poslovanju KOTKE, što je rukovodstvo KOTKE znalo iskoristiti. Usredotočilo se i specijaliziralo za proizvodnju najtežih odjevnih predmeta koji osim samog krojenja i šivanja, moraju imati izvanredno dobru i skupu infrastrukturu. Naime, za doradu je bitna npr. proizvodnja visokokvalitetne suhe pare za 160% i pritisak od 5,5 atmosfere kao i jaki vakuum, što se na kraju identificira nakon dobro sašivenih odjevnih predmeta, da su isti “modelirani” u peglaoni i predstavljaju pravu “krunu” u takvoj konfekcijskoj proizvodnji.

PS| Oduševljeni smo brojkama koje se vežu uz Vašu tvrtku jer brojka od 620 zaposlenika pobuđuje interes, kao i broj sašivenih muških odijela, hlača i sakoa na dan, ali i izvezenih odijela pa i brojka svih detalja na jednom muškom odijelu.
Kroz sve ovo vrijeme broj zaposlenih kretao se od 450 do maksimalno 1.000 zaposlenih, a danas se zaokružio na cca 620 zaposlenih u čijoj je strukturi danas cca 98% žena, što za poslodavca predstavlja određene probleme, koji dolaze sami po sebi jer su naše žene, uz to što su dobre radnice, brižne majke i vode brigu o cijelom domaćinstvu.

PS| Koliko Vam je bitan pojedinac koji poznaje svoj posao, njegova motivacija za rad, a koliko moderna tehnologija i investicija?
Nakon što smo se od “lutanja u proizvodnim programima”, na temelju iskustava domaćih i stranih poslovnih partnera, ispitivanja tržišta, usredotočili na specijalizaciju proizvodnje visokokvalitetnih muških odijela, kroz tvornicu je “protutnjala” cijela vojska domaćih i stranih stručnjaka, agencija, tehničkih škola i fakulteta. Na kraju su njihove savjete, preporuke i organizacijske sheme u djelo trebali sprovesti KOTKINI stručnjaci. Iskustvo i praksa pokazuju da smo u tome uspjeli, međutim obaveza je da spomenemo veliki doprinos gospodina Vladimira Markocija, pokojnog gospodina Stjepana Pertinača, gospodina Buskampa iz Njemačke, gospodina Faklera iz Beča, te tehničkog rukovodstva KOTKE, gospodina Alojza Ivaneka, gospodina Zlatka Malogorskog, gospođu Josipu Klasić, gospođu Ljubicu Tušek i gospođu Vesnu Zubić.

PS| Čemu najviše možete zahvaliti ovakve rezultate i kako ste sve ove godine, ne samo opstali na našem, nego i inozemnom tržištu, ravnopravno uz bok najvećih svjetskih konfekcionara?
Prijelomna godina bila je 2008., kada je rukovodstvo KOTKE donijelo Plan razvoja 2008. - 2014. godine, s jasno naznačenim ciljevima: investirati u strojeve, opremu, klimu i uređenje poslovnih prostora, kao i školovanje kadrova uz pomoć Tekstilno-tehnološkog fakulteta iz Zagreba i stvoriti uvjete da KOTKA postane priznati i jedan od najpoznatijih proizvođača muških odijela u zemlji. Kroz ovo vrijeme,
uz sve gore navedeno, utrošili smo cca 5.850.000 € i to uz nepovratne potpore Vlade Republike Hrvatske, zatim kredite poslovnih banaka PBZ i HBOR-a, te vlastita sredstva iz amortizacije i obrtnog kapitala. Radeći za poznate brendove, kvaliteta, bez obzira gdje se radi, mora biti ista jer su to zakoni velikih tvrtki i velikih brendova. Zbog uvjeta rada i troškova koji se u našoj zemlji stavljanju na radnika odnosno na rad, davanja  iz i na plaću, daleko su veća u odnosu na navedene zemlje pa je i to jedan od razloga što su plaće u proizvodnji tekstila u cijelom svijetu pa tako i kod nas, jedne od najnižih. Zbog velikog kapaciteta Kotkine proizvodnje cca 720 komada odijela dnevno, najveći dio svojih proizvoda moramo plasirati na ino tržište ukoliko se želi raditi punim kapacitetom. Tamo susrećemo konkurenciju iz cijelog svijeta čiji su proizvodi jeftiniji, a pogotovo u posljednje vrijeme iz Bugarske, Turske, Kine, Indonezije, Vijetnama itd. Ako želite prodati svoje proizvode i biti konkurentni, mora se u pogledu cijena, kvalitete i rokova isporuke, uklopiti u zahtjeve ino tržišta. Kod ugovaranja poslova, teško je postići cijene koje želite, već se morate uklopiti u svjetske cijene, a da ne govorimo o kvaliteti i rokovima isporuke.

PS| Kotka je postala poznati brend. Prepoznali ste pravi trenutak za potrebu brendiranja, poznate su nam Vaše modne marke, no bilo bi dobro da ih ponovno naglasimo čitateljima.
Iz tog vremena, od tradicionalnog velikog izvoznika, KOTKA se pojavljuje na domaćem tržištu sa kvalitetnim muškim odijelom za poslovne muškarce pod nazivom ELEGANT, CLASSIC – muško odijelo za svakodnevnu upotrebu te VISSION – muškim odijelom za maturante, studente, odnosno mlade muškarce. Upornim radom namećemo se inozemnim kupcima, kako bi dobili kupce, strane proizvođače muških odijela iz Njemačke, Nizozemske i Austrije. Možemo se pohvaliti da smo uspjeli jer danas radimo za jedne od najpoznatijih modnih marki u Europi i to tvrtke Dressler, Windsor, Baldessarini te Pierre Carden. U klasičnom lohn poslu uspjeli smo postići zavidni nivo u pogledu kvalitete i točnih rokova isporuke. Zbog propadanja i zatvaranja tekstilne i odjevne industrije u Zapadnoj Europi, u inozemstvu dolazi do pomanjkanja stručnjaka za takvu proizvodnju. KOTKA preuzima za svoje kupce tehničku, operativnu i konstrukcijsku pripremu, radeći za iste kolekcije, od prototipa, Testteile te komercijalne kolekcije, studirajući modele da isti lijepo izgledaju i da muškarcima dobro pristaju, tj. da imaju “PASSFORMU” jer odijelima to donosi najveću vrijednost. Usporedo s tim, razvijali smo i domaću kolekciju muških odijela te registrirali BRAND KOTKA, visokokvalitetno muško odijelo s modnim markama MARTY– muškim odijelom za svakodnevnu upotrebu, TEDY– visokokvalitetnim muškim odijelom za poslovne muškarce, BERRY-BERRY SLIM– muškim odijelom za mlade “otkačene” muškarce koji se vole “skockati” u KOTKINIM odijelima te CEREMONIJA– muškim odijelom za specijalne prilike, promocije, vjenčanja i ostale svečanosti.

PS| Koliko je bitno za Vašu djelatnost i uspješno poslovanje ulagati u školovanje mladog stručnog kadra?
Danas KOTKA zapošljava cca 620 djelatnika, proizvodi cca 720 visokokvalitetnih odijela dnevno, 175 tisuća godišnje, od čega za domaće tržište cca 3 do 4 tisuće. Maksimalnu pažnju posvećujemo djelatnicima i stručnom kadru koje rukovodi proizvodnjom te mora zadovoljiti interese ino i domaćih kupaca u pogledu kvalitete i točnih rokova isporuke, školujući iste u suradnji sa Tekstilno-tehnološkim fakultetom iz Zagreba, organizirajući seminare i predavanja eminentnih domaćih i stranih stručnjaka, šaljući ih na stručne seminare i posjete inozemstvu. Za naše marljive djelatnike, izgradili smo kompletno klimatsko postrojenje s dobrim grijanjem i hlađenjem, imamo organiziranu društvenu prehranu sa svježim i kvalitetnim dnevnim obrocima te organiziranu zdravstvenu zaštitu u krugu tvornice. Organiziramo izlete u različite dijelove “lijepe naše”, posjete kulturnim manifestacijama, koncertima i izložbama.

PS| G. Cerovečki, uz zahvalu na razgovoru, molimo Vas podijelite s nama dio Vaših planova za naredno desetljeće.
Proizvodnja u KOTKI organizirana je u 2 smjene s nastavkom posla iz jutarnje u popodnevnu smjenu, po čemu je KOTKA jedinstvena, što joj upornim radom i dobrom organizacijom donijelo mnogo pozitivnih stvari u pogledu proizvodnje, a najveće su velika fleksibilnost, skraćena brzina dobivanja gotovih odjevnih proizvoda i smanjivanje međufaznih zaliha te troškova poslovanja. Uvijek smo se rukovodili timskim radom.

Osnovna ideja u poslovanju nam je stvoriti dobre uvjete za rad, kvalitetan gotovi proizvod, točne rokove isporuke, solidnu plaću u okvirima mogućnosti grane djelatnosti u kojoj radimo, zadovoljstvo svih zaposlenih te na kraju poslovni rezultat koji garantira točne plaće zaposlenima, plaćanje obaveza prema društvu, ostvarivanje sredstava za razvoj i isplatu dividende dioničarima.

Na kraju, moram upozoriti da je ova grana djelatnosti zapostavljena, često obezvrijeđena, što nastojimo, iako nas je još vrlo malo ostalo u našoj zemlji, da vrijednost ovog rada i ovih ljudi, “dignemo na viši nivo”.

Oni zaista stvaraju proizvod, tj. visokokvalitetno muško odijelo u kojem radnik, tj. krojač, šnajder i peglar, sudjeluju u stvaranju proizvoda cca 85%, a strojevi, automati, itd. u preostalih 15%. Uz sav napredak tehnike i tehnologije, u razvoju kompjuterizacije i robotizacije, nije se uspio izumiti robot koji bi mogao sašiti muško odijelo da pristaje svakom muškarcu, da se isti u njemu ugodno osjeća i da dobro izgleda, što potvrđuju i mnogi stručnjaci iz drugih grana djelatnosti, elektronske industrije, kompjuterske i prerađivačke koji dolaze u našu tvornicu te kupuju i nose naša odijela.

PS/BČ

Poslovni savjetnik pratite putem Facebook/LinkedIn/Twitter

Ivan Cerovečki, predsjednik Nadzornog odbora i većinski vlasnik tvrtke Kotka konfekcija Krapina
Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox