Po završetku radova sva će se otpadna voda dovoditi na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda, kako bi se zagađenje okoliša spriječilo, a pročišćavanje se vršilo u skladu s europskim standardima čime je stanovnicima zajamčena zdravstveno ispravna voda.
U sklopu projekta ZA čisto i bistro uređaj za pročišćavanje otpadnih voda s postojećeg prvog, nadogradit će se na treći, najviši stupanj pročišćavanja te će se pročišćavanje vršiti u skladu s europskim standardima.
Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda će se s postojećeg prvog, nadograditi na treći, najviši stupanj pročišćavanja. On radi tako da najprije otpadne vode dolaze na uređaj, a u njima se nalaze razne organske tvari, krupni i sitni komunalni otpad, visoke štetne razine fosfora i dušika te ostalo. Prvi je korak mehaničko pročišćavanje, tijekom kojeg se sirova otpadna voda koja pritječe na uređaj pročišćava na gruboj rešetki čime se uklanjaju krupnije krute tvari, a potom i na finijem situ koje otklanja sitnije krute tvari. Drugim se stupnjem otpadne vode obrađuju postupkom koji obuhvaća biološku obradu sa sekundarnim taloženjem, dok treći stupanj pročišćavanja podrazumijeva strožu obradu otpadnih voda postupkom kojim se dodatno uklanjanju štetni fosfor i dušik.
Ovom smo aktivnošću projekt podigli na potpuno novu razinu. Rekonstrukcija starog i nadogradnja novog dijela jasan je pokazatelj koliko je projekt aglomeracije cjelovit. Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda dobiva najmoderniju nadogradnju, a građani Zaprešića kompletnu vodno-komunalnu infrastrukturnu mrežu kao i zdravu i ispravnu vodu“, izjavio je Domagoj Mikuš, direktor Vodoopskrbe i odvodnje Zaprešić d.o.o.
Projektom će se značajno smanjiti organsko zagađenje, izgraditi postrojenje za obradu mulja i nova tehnološka zgrada i podići kapacitet sa 60.000 na 70.000 ekvivalent stanovnika. Također postići će se kemijska redukcija fosfora čije visoke koncentracije u otpadnim vodama narušavaju kakvoću vode i smanjuju bioraznolikost.
(ps/sm)