U onoj davnoj 2018. godini mislili smo da su nam organizacije koje vodimo suočene s velikim izazovima, tad nam se činilo nikad većim – poslovni modeli se preko noći drastično menjaju, do rasta prihoda se dolazi putem inovacija, digitalizacija kuca na vrata, zaposlenici milenijalci zahtijevaju poseban pristup. Kako samo iz perspektive 2022. godine ta prošlost djeluje jednostavna! Sve posljedice Covid pandemije koje smo preživljavali tijekom 2020. i 2021. godine su nezamislivo zakomplicirale izazove u kompanijama, a događanja kojima svjedočimo u 2022. godini nas opominju da izazovi tek dolaze.
Covid pandemija i blizina oružanog sukoba svakako se ne ubrajaju u klasične poslovne izazove. Doseg ovih katastrofa je puno širi, pogađaju zdravlje, sigurnost i u konačnici život pojedinca. Upravo nam je sama težina ovih okolnosti na jezgrovit način ukazala na poteškoće tradicionalnih modela upravljanja poslovnim procesima i ljudima.
Zaposlenici traže u svom lideru prisutnost, razumijevanje i podršku
’Old school’ direktorska retorika više ne izaziva strahopoštovanje.
Zatvorena vrata direktorovog ureda ili telefon dostupan samo preko asistentice postali su simbol prošlog vremena. Uspješni lideri novog doba su iznad svega dobri komunikatori. Puno pričaju, a još više slušaju. Kreiraju okruženje u kojem se puno razgovara. Njeguju i formalnu i neformalnu komunikaciju.
Formalna se ogleda u dobro postavljenim komunikacijskim platformama i kanalima. Redoviti sastanci su unaprijed isplanirani i postoje unaprijed utvrđene teme o kojima se razgovara. Zaposlenima je bitno da čuju od svojih lidera vijesti o kompaniji, o ocjeni pravca, postignuću ciljeva, prilikama, pa i opasnostima koje dolaze. Neformalna komunikacija je jednako bitna. Je li ona preko maila, Whatsapp-a, uživo, sve je u igri. I nezaobilazno pitanje je kakvo je danas raspoloženje, kako je obitelj, kako planiraju provesti veče ili vikend. Opušteno, bez pritiska jer uspješni lideri vole razgovor i istinski ih zanima sugovornik.
Posao zahtijeva brzinu reagiranja, prilagođavanje i što šire promatranje
Više je nego očito da pojedinac nema odgovor na sva pitanja, kao ni da ne može vrijeme stati dok se čeka na pojedinca da odluči po pitanju svake neutabane staze. Dinamika razvoja posla, ali i tektonski potresi u okruženju u kom se posluje nameću potrebu da se lideri oslone na svakog člana tima i da im poklone povjerenje, da će u određenoj situaciji postupiti na najsmisleniji mogući način. Uspješni lideri su se izborili sa svojim strahom osobne odgovornosti. Naravno, odgovornost je i dalje tu, ali tako je dobar osjećaj znati da je cijeli tim angažiran da je iznese. I tako se dobro osjećaju članovi tima, jer poklonjeno im je povjerenje, pružena im je prilika, i žele da pokažu da su je dostojni. Bit će grešaka, ne nužno velikih jer se poklonila pažnja uređenju ključnih internih kontrola. Ali uspješni lideri znaju da će konačni rezultat rada nakon priznavanja troška uzrokovanog greškama biti daleko veći, nego da je cijeli fokus bio na izbjegavanju nastanka svake pa i najmanje pogreške.
Generacije odrastale u paradigmi ljudskih prava i sloboda humaniziraju korporacije
Uspješan lider se zalaže za ravnopravnost, koja je i u osnovi modernog svjetskog poretka, uključujući i ravnopravnost na relaciji tvrtka – zaposlenici. Vjeruje u postojanje snažne veze između organizacije i zaposlenog, koja je zasnovana na međusobnoj korisnosti. Zna da je jednako važno ostvarenje ciljeva tvrtke kao i ostvarenje pojedinačnih ciljeva zaposlenih. Tim njemu/njoj čine zaposleni koji traže da prepoznaju svoju svrhu u organizaciji. Uspješni lideri postavljaju kao svoj ultimativni cilj da ostvare idealno podudaranje, kad se ciljevi organizacije koju vode ostvaruju istim putem kao i pojedinačni ciljevi njenih zaposlenih. Jer znaju da organizacije počivaju na svojim zaposlenima i da je preduvjet dugoročne uspješnosti umijeće očuvanja motiviranih zaposlenih.
Autorica: Mirjana Garapic-Zakanyi
Članica Uprave Mirabank a.d., poslovne banke u Srbiji koja je osnovana od strane kraljevske obitelji Ujedinjenih Arapskih Emirata. Prije toga, Mirjana je razvijala operacije prve mobilne / digitalne banke u regiji Telenor banke a.d., kao i rukovodila operacijama njemačke regionalne bankarske grupe – ProCredit u Srbiji i regiji.
Predavanje Mirjane Garapić Zakansyi možete poslušati na konferenciji The Art of Feminine Leadership 24.03.2022. i otkriti više o formuli liderstva budućnosti?