Pod medijskim pokroviteljstvom Poslovnog savjetnika, u organizaciji Hrvatskog društva menadžera kvalitete (HDMK), u vremenu od 17. - 18. ožujka 2011. održan je u Osijeku 12. međunarodni simpozij o kvaliteti. Na simpoziju je sudjelovalo oko 200 sudionika. U Zborniku radova objavljeno je trideset znanstvenih i stručnih radova autora iz devet zemalja: Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Finske, Portugala, Rumunjske, Rusije, SAD, Srbije i Hrvatske. Na temelju prezentiranih radova i rasprave, Upravni odbor HDMK formulirao je sljedeće zaključke simpozija:
1. Broj certificiranih organizacija sukladno zahtjevima norme ISO 9001:2008 i drugih, u Republici Hrvatskoj od godine do godine raste, ali se istovremeno pozicija Hrvatske na globalnoj ljestvici konkurentnosti značajno pogoršava.
2. Sustav kvalitete sukladno zahtjevima ISO 9001:2008 sve više implementiraju organizacije u sektoru usluga, osobito organizacije u području visokog obrazovanja, zdravstva i druge, što se ocjenjuje pozitivnim.
3. Deformacija sustava vrednota u najširem kontekstu ozbiljno ugrožava sve potencijale Republike Hrvatske koji bi mogli doprinijeti izlasku zemlje iz krize.
4. Problemi u gospodarstvu Republike Hrvatske velikim su dijelom nastali kao posljedica krize upravljanja na svim upravljačkim razinama.
5. Sustav upravljanja kvalitetom temeljen na ispunjenju zahtjeva norme ISO 9001:2008 više nije dovoljan okvir za poboljšanje stanja u gospodarstvu i društvu u cjelini, već intelektualni napor treba usmjeriti ka razvoju kvalitete sustava upravljanja.
6. Zahtjevi zainteresiranih strana (kupac, vlasnik, društvena zajednica, partneri, zaposleni) od sudionika na tržištu traže veći stupanj konkurentske sposobnosti što od organizacije zahtijeva složenije integracije sustava upravljanja (kvaliteta, okoliš, zaštita zdravlja i sigurnost, društvena odgovornost, informacijska sigurnost, rizici i sl.). To zahtijeva holistički pristup modeliranju i upravljanju integriranim sustavom i nova znanja.
7. Novi pristup razvoju sustava upravljanja podrazumijeva izgradnju novog sustava vrednota koji se temelji na: načelima upravljanja kvalitetom, poštenju, znanju, radu, poslovnoj etici, održivom razvoju, društvenoj odgovornosti, poslovnoj izvrsnosti i demokraciji.
8. Sve veći broj mladih znanstvenika na hrvatskim sveučilištima bavi se istraživanjem sustava upravljanja te u okviru toga upravljanja kvalitetom, što predstavlja značajan razvojni potencijal društva u području proizvodnje, ali i socijalne infrastrukture.
9. Upravljanje kvalitetom kao alat i kvaliteta kao resurs, ne koristi se dovoljno u Hrvatskoj u cilju povećanja konkurentske sposobnosti gospodarstva. Kvalitetu kao filozofski pristup potrebno je ugraditi u sve razvojne strategije.
10. Projekt Hrvatske nacionalne nagrade za poslovnu izvrsnost, prema iskustvu brojnih zemalja, može biti značajnim doprinosom dugoročnom poboljšanju konkurentske sposobnosti gospodarstva i treba biti prihvaćen od strane svih subjekata u društvu.
11. Strateškim ciljem razvoja hrvatskog društva vidimo: materijalno blagostanje, sigurnost svakog građanina i visoki stupanj demokracije. Za provedbu ove strategije Hrvatska raspolaže kritičnom masom znanja i kompetencije u području sustava upravljanja, koja se ne koristi optimalno. (PS/JK)