Moda je veliki posao. U jednoj od nedavnih epizoda reality show-a «Pripravnik» – Donald Trump izjavljuje da se u toj djelatnosti godišnje u Americi okreće 90-ak milijardi dolara. Sličnu misao je desetljećima ranije izrekla i znamenita stilistica i poslovna žena Coco Chanel: ''Moda nije umjetnost, nego zanat. Umjetnost u modi služi samo zato da bi je proslavila”
Što je moda?
Sam izraz moda potječe od latinskog izvornika modus što znači način, tj. ono što odgovara ukusu vremena. Riječ je o širokom prihvaćanju neke novosti u nekom području života: umjetnosti, govoru, uređenju prostora, običaja. Moda je jedna od općih karakteristika suvremenih industrijskih društava i njome se, između ostalih, bave i sociolozi koji modu i modne ludosti svrstavaju u oblik tzv. raspršenog kolektivnog ponašanja koje je spontano, kratkotrajno i labavo strukturirano.
Najčešće primjere mode može se naći upravo u svijetu odijevanja i kozmetike. Može se reći da je moda prevladavajući ukus nekog, obično kraćeg, vremenskog razdoblja podređen zaradi. To je trenutna omiljenost, popularnost. Moda predstavlja statusni simbol i uz status komunicira prestiž. Moda se najčešće rađa na vrhu društvene ljestvice gdje ju diktiraju bogatiji slojevi koji tako žele istaknuti svoj povlašteni položaj. Ona se, zatim, spušta po društvenoj ljestvici i postaje popularna širom društva, a traje sve dok ne siđe do najnižih slojeva. Tada se bogatiji potrošači okreću nekom novom modnom trendu – i sve počinje iznova. Postoji i antimoda, tj. protumoda koja nastaje kao otpor modnom diktatu potrošačkog društva.
Modna industrija je vrlo moćna i pokušava nametnuti trednove što širem sloju ljudi.
Čini to diktiranjem modnih stilova koji su najčešće reciklirani raniji stilovi. Veći vremenski razmak od ponavljanja određenog stila daje i veći prostor industriji mode za zaradu – plasiranje što šireg dijapazona modnih proizvoda “bez kojih se ne može” – barem sa stanovišta ovisnika o diktatu mode. Na modnom polju se susreću različiti likovi: oni koji stvaraju i diktiraju modu - trend seteri i modni diktarori, njihovi sljedbenici – šminkeri/yupiji pa čak i žrtve modnih diktata. Djeca i adolescenti su najvjerniji sljedbenici modnih trendova jer odijevanjem, načinom ponašanja, govorom…pokazuju svoju odanost određenom idolu (pjevaču, glumcu, sportašu) ili pripadnost određenoj skupini u potrazi za vlastitim identitetom.
Poslovni svijet i moda
S godinama ta bi se opsjednutost modom trebala ublažiti jer odrastanjem osoba razvija svoju osobnost između ostalog i kroz osobni stil odijevanja.
Stoga moda u poslovnom odijevanju nije i ne bi trebala biti u prvom planu. Na prvom bi mjestu trebao biti stil određene osobe, djelatnosti i konkretne tvrtke koji je (ili bi trebao biti) definiran pravilima odijevanja (Dress Code). Ta pravila variraju od tvrtke do tvrtke pa čak i među pojedinim odjelima iste tvrtke – ovisno o izloženosti očima stručne i široke javnosti.
Promišljeno odijevanje
Vođenje računa o svom izgledu u kontekstu tvrtke, djelatnosti, radnog mjesta, naziva se promišljenim odijevanjem. Cilj takvog promišljenog odijevanja je da postanemo dio korporativne slike - imidža tvrtke, te da naša pojavnost komunicira upravo ono što želimo poručiti. Kao dio neverbalne komunikacije izgled bi trebao podupirati verbalnu komunikaciju, a ne nadglasavati je i tako minirati razvoj karijere.
Odjeća, obuća, dodaci su ulog u karijeru i važan su dio osobnog marketinga. Stoga u nju treba investirati. Pri izboru poslovne odjeće prvi kriterij je kvaliteta. Za poslovne prilike – izaberimo ono najkvalitenije što si uopće možemo priuštiti. To ne mora nužno značiti i ono najskuplje. Postoje, naime, trgovine koje stalno imaju ponudu kvalitetnih odjevnih predmeta – robne kuće, trgovine namijenjene poslovnim ljudima, tvorničke i druge trgovine sa stalnim sniženima.Tu su zatim i sezonske rasprodaje na kojima se može naći i vrlo kvalitetnih, a opet financijski prihvatljivih odjevnih predmeta. Kvaliteta se uvijek prepoznaje, bolje usklađuje s ostatkom garderobe, duže traje i općenito bolje komunicira.
Imidž konzultanti
U današnjem vremenu vizualnosti i diktature medija koji nam nameću stereotipe ljepote, vitkosti, mladosti…lako je upasti u zamku. Modeli koji nam se suvereno smiješe s naslovnica kao da poručuju: ''Kupi si ovo odijelo, ovaj kostim…i izgledati ćeš baš kao ja!». Međutim, mi najčešće nismo građeni kao ti modeli (a i njih retuširaju, kopjuterski korigiraju) i ono što vidimo u časopisima nije slika kako će to odijelo, taj kostim izgledati na nama.
Danas i kod nas postoje specijalisti – imidž konzultanti - koji pomažu poslovnim ljudima pri izboru poslovne odjeće. Takva se usluga vrlo brzo isplati kroz ciljano kupovanje funkcionalne odjeće koja komunicira ono najbolje o osobi. Imidž konzultanti određuju osobne boje, krojeve i dizajne koji odgovaraju konkretnoj osobi. Prema karakteru, konstituciji, osobnosti i vrsti posla preporučuju odgovarajući stil i tako pomažu svom klijentu da izgleda najbolje što on/ona može, tako se osjeća i komunicira.
Njihov cilj nije prilagodba klijenta odjeći, obući, dodacima, tj. mijenjanje osobe (npr. mršavljenje, ozbiljniji estetski zahvati) već upravo obrnuto – izbor odgovarajuće odjeće i njihova prilagodba konkretnom klijentu s ciljem da on/ona izgledaju najbolje što mogu.
Imidž konzultatnti će poslovnim ljudima uvijek preporučiti da se klone modnih trendova ako njima (njihovoj profesiji, djelatnosti) izričito ne pristaju, da kupuju samo ono što im pristaje i u čemu se ugodno osjećaju. Svoje će klijente savjetovati da prednost daju promišljenoj kupovini koja podržava njihovo samopouzdanje.
Stil u odijevanju
Sam izraz stil dolazi od grčke riječi stylos što, između ostalog, znači i skup karakterističnih dijelova neke cjeline. Stil je izraz vremena i čovjeka. Oblikuje se kroz dvije naoko suprotne težnje: jedne za oponašanjem drugih i druge za odvajanjem od drugih. Dakle, biti sličan, a opet drugačiji – svoj. Stil je dio osobnog identiteta.
Moto stilista je da ni jedan komad odjeće ne smije prevladati nečiju osobnost, jer je u tom slučaju suvišan. Tajna dobrog stila je vješto međusobno usklađivanje odjeće i njeno dopunjavanje odgovarajućim detaljima te usklađivanje s konkretnom osobom i njenim poslom.
Postoje mnogi stilovi: klasični, konzervativni, sportski - opušteni, elegantni, jednostavni/ minimalistički, ekstravagantni, furistički, trendovski, poslovni…
Sam poslovni stil ima više (pod)varijanti. On može biti elegantno konzervativan (Smart conservative) ili elegantno opušten (Smart casual), što opet ovisi o konkretnoj tvrtki, djelatnosti, određenom danu i njegovoj važnosti, prilici (Dress for Occasion).
Imidž konzultanti smatraju da se osobe sa stilom razlikuju od drugih, jer odjećom, obućom, detaljima, na najbolji mogući način neutraliziraju svoje manje dobre strane, a maksimalno ističu one najbolje. Dakle, pokazuju ono najbolje na (i u ) sebi.
Autor: mr. sc. Marija Novak-Ištok
Izvor: časopis Poslovni savjetnik, broj 14, str. 38. do 39.