Uzevši u obzir broj rođendana, godišnjica, blagdana poput Božića, Valentinova i sličnih koji se bar jednom godišnje događaju u životu svakog pojedinca shvatit ćete koliko je velik broj potencijalnih kupaca kojima je potrebno pružiti uslugu zamatanja poklona.
Zamatanje prekrasnim papirom i stavljanje mašni ili vrpci pretvoriti će i skroman poklon u doživljaj pun zadovoljstva za primatelja. Kultura zamatanja poklona mijenjala se kroz vrijeme prilagođavajući se modi i uvjetima na tržištu. Pokloni se umataju još od izuma papira oko 105. godine u Kini. U Engleskoj su 1509. godine izumljene tapete pa se i one ponekad koriste za ovu prigodu. Međutim, tek jačim razvojem industrije robe široke potrošnje, početkom 20. stoljeća umatanje poprima masovnije razmjere, a za to se uglavnom koristi običan, smeđi papir. Danas je situacija bitno različita. U upotrebi je veliki broj prigodnih boja i dizajna papira za zamatanje. Tako se oni mogu razlikovati po prilici za koju su namijenjeni na: opće, rođendanske, dječje, svadbene, muške, ženske, mladenačke, vjerske, za diplomce, za Valentinovo, za Božić, i slično.
Pri tome se razvilo nekoliko osnovnih kategorija proizvoda za „zamatanje“ poklona. To su papirne role, papirni arci, mašne/vrpce, porozni papiri, poklon vrećice/kutije. Krajem 80-ih godina prošlog stoljeća u upotrebu su ušle ukrasne vrećice. Zbog jednostavnosti korištenja upravo je ta kategorija u posljednje vrijeme pokazala tendenciju snažnog rasta u razvijenim zemljama, a situacija je slična i na domaćem tržištu. Razlozi popularnosti ukrasnih vrećica leže u mogućnosti lakog zamatanja, odnosno proizvod se jednostavno umetne, mogu se ponovo koristiti, preklopive su pa štede prostor prilikom odlaganja, dizajnom se ne razlikuju od ukrasnog papira za zamatanje.
U masovnoj industrijskoj proizvodnji i prodaji klasično zamatanje često predstavlja usko grlo budući da traži angažman osoblja koji se često ne može dovoljno naplatiti. Kako bi se ubrzao proces umatanja i snizili njegovi troškovi (posebno za katalošku, telefonsku i TV prodaju) danas se koriste i posebne mašine za umatanje kojima je ovaj proces potpuno automatiziran i ubrzan za 10-15 puta. Ovakve mašine putem pokretne trake transportiraju proizvode, mjere ih, režu papir i zamataju. (vidi sliku). Domaći trgovci koji se bave prodajom cvijeća, parfema, nakita ili poklona (poklon galerije) često su pravi stručnjaci za maštovito zamatanje, te nude bogati izbor poklon papira, kutija i vrećica.
S druge strane, trgovci mješovitom robom, posebno u manjim prodavaonicama (ali često i trgovine odjećom, cipelama i slično) često su, kad je zamatanje u pitanju, svedeni na kartonske „škarnicle“ i bijeli papir pa je u tom segmentu moguće napraviti napredak, posebno u smislu uvođenja ukrasnih vrećica koje ne troše vrijeme zaposlenika na umatanje, te se naplaćuju i kao takve mogu predstavljati mali izvor prihoda i veliki izvor zadovoljstva za potrošača koji kupuje proizvod s namjerom da ga pokloni.
Savjeti za umatanje poklona:
Pojačajte vrijednost poklona – lijepo zamatanje doprinosi percepciji veće vrijednosti poklona. Prezentacija je dio poklona i pokazuje da Vam je stalo.
Odaberite ukrasnu kutiju – ona doprinosi izgledu paketa, štiti poklon i doprinosi iznenađenju i iščekivanju prilikom otvaranja.
Koristite ukrasni papir – bijeli, obojani ili šareni ukrasni papiri potiču osjećaj iznenađenja, poljepšavaju izgled poklona i ugodno šuškaju prilikom otvaranja.
Izaberite ukrasne dodatke – svileni cvijet, mali ornament, mašna ili vrpca dodatno će doprinijeti ukupnom dojmu.
Uskladite omot s poklonom – rođendanski pokloni za dijete biti će različito zamotani od Božićnih ili poklona za Valentinovo. Također, oblik zamatanja, vrećice ili kutije razlikovati će se ovisno o vrsti proizvoda (npr. omatanje košulja od omatanja cvijeća).
Omatanje može odražavati osobnost primatelja ili davatelja – šareni papiri sa šaljivim dizajnom biti će prigodni za vesele i liberalnije osobe dok će konzervativnijim i starijim osobama više odgovarati klasični jednobojni ili kockasti uzorci.
Prilikom odluke o zamatanju vodite se svojim modnim stilom – prilikom umatanja možete upotrijebiti iste principe koji vas vode prilikom izbora odjeće ili opremanja stana. Kombinirajte uzorke i boje kako bi ostvarili ujednačen, pristao izgled poklona
Autor: mr. sc. Mirko Palić
Izvor: časopis Poslovni savjetnik, broj 17, str. 50 do 51.