U zadnje dvije godine kriza je uvelike utjecala na izdavaštvo. Najteže je pogođeno novinsko izdavaštvo, u kojem se smanjio broj lokalnih novina, ali smanjio se i broj izdanih knjiga. Jedino časopisi bilježe porast na tržištu, piše Business.hr.
Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je prošle godine izdano 7262 naslova knjiga i brošura, što je 9,5% manje no u 2008. godini. Da situacija nije teška samo kad su knjige u pitanju pokazuju i podaci da je prošle godine na tržištu bilo prisutno 20 novina manje nego godine prije, točnije 314.
Predsjednik Udruge novinskih izdavača, Marijan Beljan istaknuo je kako je riječ o malim, lokalnim novinama te naglasio da je očekivan ovakav trend u novinskoj industriji jer je usko vezana s kupovnom moći građana. Za Business.hr još je izjavio kako su u nekoj skoroj budućnosti još ne mogu očekivati pozitivni trendovi.
S druge strane, broj časopisa porastao je u odnosu na 2008. godinu, na 2678 u odnosu na 2525 iz godine ranije. Većina časopisa izdana je na hrvatskom jeziku, a ostali na stranim jezicima, od kojih najviše na engleskom, njemačkom i talijanskom.
Udžbenici i stručne knjige najviše pate
U prošloj godini u knjižarskom je biznisu najviše pogođen ''stručni'' dio, tj. stručne publikacije i udžbenici. Školska knjiga očekuje još veći pad prodaje i proizvodnje, na dosadašnji pad od 15%, no oni se mogu smatrati sretnima jer su neke druge izdavačke kuće zabilježile pad i do 40%.
Još jedan bitan faktor u padu prodaje jest i činjenica da je Ministarstvo kulture ove godine štedjelo na kupnji knjiga za knjižnice, ističe se. (MJ)
Izvor: Business.hr, 28. listopad 2010.