Održati prezentaciju međunarodnoj publici...

Izaći pred publiku i održati govor za većinu ljudi dovoljno je stresno samo po sebi. Prezentirati na nematerinjem jeziku i pred publikom za koju niste sigurni koliko razumije, a ne znate niti što čuje u tim svojim slušalicama, može biti vrlo neugodno iskustvo.

Iako vrijede uobičajena pravila za sve prezentacije (čitljivi slajdovi s malo teksta, prilagodite se razini stručnosti publike, vježbajte pred nekim, probajte tehniku prije samog nastupa, završite na vrijeme), evo nekoliko dodatnih stvari o kojima trebate voditi računa.

Tko sam i odakle dolazim

 Predvidite odmah na početku jedan slajd o sebi. Bez obzira koliko ste poznati u svojim stručnim krugovima, bez obzira kako ste najavljeni, u tiskanom programu ili vas je najavio moderator, ili oboje, predstavite se i sami. Netko nije pročitao program, netko nije dobro čuo moderatora, a netko je novi u vašoj branši i stvarno nikad nije čuo za vas.

Istaknite ono što smatrate najvažnijim na jednom, ali samo jednom slajdu. Sve više od toga bilo bi neprimjereno. Prezentacija nije o vama nego o temi koju su vas pozvali da obradite.

Dodajte i jedan slajd o zemlji iz koje dolazite. Hrvatska je vrlo mala zemlja i stranci uglavnom imaju krajnje maglovitu predodžbu gdje je na kugli zemaljskoj, a kamoli što drugo.

Nastojite to povezati sa zemljom u kojoj držite prezentaciju. Istaknite sličnosti (veličina, broj stanovnika, klima, krajolik, sportski uspjesi) ili drastične razlike. Klonite se usporedbi povijesti, politike, religije, društvenih običaja ili bilo čega što bi nekog moglo uvrijediti. 

 

 

Cijeli članak pročitajte u časopisu Direktor, broj 1/2, siječanj/veljača 2012, str. 22-23.
Autorica: Olga Štajdohar-Pađen

 

 

 

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox