Jelena Kovačević, izvršna direktorica beogradske agencije McCann Erickson Public relations, osvrnula se na pisanu komunikaciju u današnjem poslovanju, koja je uvelike uvjetovana modernom tehnologijom: e-mailom, SMS-om…
Glavni problem, upozorava Kovačević, jest mjera – je li zaista nužan toliki broja mailova, toliki broj znakova, toliki broj primatelja… Prisutnima je dala nekoliko korisnih savjeta: uzvici i velika slova koriste se samo u iznimnim situacijama kada se treba naglasiti da nešto treba biti obavljeno odmah, riječ draga se koristi samo kada smo s nekim prisniji, ne koristiti boje u e-mailovima, ne pisati duge mailove jer se vjerojatno neće čitati ili se neće dovoljno pažljivo pročitati.
Također, povjerljive informacije ne šalju se mailom, svaka kompanija trebala bi imati standardizirani elektronski potpis (naziv tvrtke, ime i prezime s funkcijom osobe te logo kompanije), lance sreće i privatne mailove ne šaljite s poslovnog maila niti drugima na poslovni mail.
SMS komunikacija
Nedolična komunikacija odvija se i van ureda. Kovačević je istaknula da se praznici i blagdani ne bi trebali čestitati SMS-om, kao niti rođendani i godišnjice. Nadalje, nije korektno niti profesionalno dopisivati se putem SMS-a na sastanku.
Pojavom društvenih mreža zaposlenicima su se otvorila noga vrata, ali i komplikacije. Ne treba zaboraviti da su sadržaji koje stavljamo na internet putem društvenih mreža ipak javni, barem djelomično, i da se do njih može doći, a veliki broj poslodavaca provjerava potencijalne zaposlenike prije zapošljavanja. Budite naročito pažljivi ako su vam prijatelji na društvenim mrežama kolege, novinari, klijenti…
Rukom ispisana poruka je puno snažnija od e-maila, a samo kombinacijom tradicionalnih i modernih pravila možemo poslati pravu poruku o sebi. Važna je pristojnost, pismenost, poštovanje, prama mjera i samokontrola.
Autori: Maja Jurković i Sonja Jajčević