Recesija je okončana za većinu zemalja jer se konačno pokazuje uzlazni trend u drugom kvartalu ove godine, pokazuje istraživanje Gfk. Ipak posljedice ekonomske i financijske krize i dalje su prisutne, posebno s razvojem krize u Grčkoj, nestabilnosti u Irskoj, Portugalu, Španjolskoj. Pojavio se i problem inflacije zbog općeg rasta cijena hrane i energije.
Ekonomska očekivanja
Očekivanja potrošača na području ekonomije rastu u drugom kvartalu ili su barem stabilna na razini iz ožujka ove godine. Iznimka je Austrija i Češka gdje je indikator nešto niži. Njemačka je nositelj razvoja u Europi, a tu su još i V. Britanija, Francuska i Poljska.
Potrošači u Češkoj, uz rast indikatora, ipak pokazuju sumnju u napredak na ekonomskom planu (njihova vlada je u krizi, potrošači sumnjaju u provođenje reformi, posebno zbog mirovinske reforme, rasta nezaposlenosti te rasta cijena). Naravno građani Grčke su najviše zabrinuti i ne vide izlaz iz ekonomskih problema.
Očekivanja u kretnju cijena
U drugom kvartalu mnoge zemlje su pokazale da smatraju kako su cijene dostigle svoj vrhunac i počele su padati. Indikator rasta cijena je ipak u porastu kod V. Britanije, Češke i Grčke. U Austriji je također na višoj razini.
Inflacija u V. Britaniji iznosi 4,5% zbog rasta cijena hrane i goriva ali građani očekuju silazni trend potaknut novim mjerama vlade. Grčka je ovdje poseban problem jer uz sve probleme PDV povećan od 11 na 23%.
Očekivanja prihoda
U drugom kvartalu ove godine uglavnom rastu očekivanja rasta prihoda. Indikator je porastao u Njemačkoj, Španjolskoj, Austriji, Rumunjskoj i Poljskoj, Vrijednost je najviša kod Nijemaca. Bugarska i Češka su se stabilizirale ali na niskoj razini. Kod Francuza indikator je u padu. Naravno samo Grčka ima jako pesimističke stavove. Španjolci ne nadaju malom oporavku financijske situacije (prvenstveno zbog turizma). Poljska se ekonomija vrlo dobro oporavila usprkos globalnoj krizi te se građani nadaju i rastu prihoda, premda je još uvijek dosta visoka razina nezaposlenosti (13%).
Spremnost na trošenje
Lagani ekonomski rast i nada u bolje prihode potakli su i spremnost potrošača na veće trošenje u narednim mjesecima. U većini zemalja postoji nada u mogućnost većeg trošenja.
Predvodi Njemačka, a na dnu je opet Grčka, no potrošači u V. Britaniji također nisu optimisti. Loša su i očekivanja u Bugarskoj gdje je inflacija nešto ispod 6%. Njihova raspoloživa primanja ne mogu doprinijeti rastu standarda. (PS/MJ)
Nalaz iz istraživanja „GfK potrošačka klima u Europi“ za drugi kvartal ove godine pokazuje da se u većini zemalja, prvi puta od izbijanja krize i unatoč problema s Grčkom, raspoloženje potrošača popravlja. Istraživanje o razvoju ekonomije, očekivanju rasta cijena i prihoda te spremnosti većih nabavki (trajnih dobara) provedeno je u Austriji, Bugarskoj, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji, Poljskoj, Rumunjskoj, Španjolskoj te V. Britaniji. Ovih 11 zemalja čini 80% ukupne populacije članica EU.