Beogradski Press analizirao je, u suradnji s vodećim medijima regije, situaciju u bivšim državama Jugoslavije i došao do zaključka da je raspadom bivše države najviše izgubila Srbija, a najviše profitirale Hrvatska i Slovenija.
Srbi trenutno imaju prosječnu plaću od 345 eura, a jedino Makedonci imaju manju, i to za 12 eura. Slovenija pak stoji najbolje i ima u prosjeku 975 eura mjesečno po stanovniku. Nadalje, stopa nezaposlenosti u Srbiji lošija je od one u Hrvatskoj, Sloveniji i Crnoj Gori i definitivno su najviše izgubili na kvaliteti života, piše Press.
Dakle, Slovenija ima najvišu prosječnu plaću, slijedi ju Hrvatska sa 742 eura, pa Crna Gora sa 479 eura, Bosna i Hercegovina sa 406 eura te Srbija sa 345 i Makedonija sa 333 eura mjesečne plaće.
Kupovna moć također se razlikuje, a potrošačka košarica iznosi ovoliko: Srbija - 557 eura, Hrvatska - 908 eura, Crna Gora – 770 eura, Makedonija 200 eura. Slovenska statistika ne računa potrošačku košaricu kao mi, a u BiH se ona više ne izračunava.
S vodećeg mjesta na začelje
Kao što smo ranije već pisali, benzin je najskuplji u Srbiji, no zato Srbi u restoranima ne plaćaju ništa više, ali ni manje od susjeda. Ručak u restoranu srednje kvalitete svugdje se kreće u prosjeku oko 10 eura.
Slovenija prednjači po cijeni mjesečnog najma stana oko 50 kvadrata (500 eura), a slijede ju Crnogorci sa 350 i Hrvati s 300 eura. Sarajevo, Beograd i Skopje drže 250 eura.
I premda će analiza pokazati da Srbija nije u najgoroj poziciji, treba se gledati u kontektu činjenice da je ona prije bila znatno narednija od BiH te Makedonije, s kojima je sada u mnogim stvarima izjednačena. Stručnjaci tvrde da je za ovo kriva loša politika, naročito ona fiskalna, ali i oslanjanje na strane kredite te velik vanjski dug. Nadalje, napominju da je poslije raspada zemlje Srbija izgubila tržište i dugi niz godina nije investirala u razvoj, a došlo je i do propasti industrije u toj zemlji. I sada nemaju robe za izvoz.
Kao i nama, i njima je potrebna reforma državne uprave i administracije te ulaganje u razvoj privrede i proizvodnje. (MJ)
Izvor: www. pressonline.rs