Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio je dalekosežne reforme u načinu upravljanja tom svjetskom financijskom institucijom, tjedan dana prije samita skupine vodećih svjetskih gospodarstava G-20 u Seulu, na kojem će se raspravljati o daljnjem poticanju i jačanju globalnog oporavka.
Sveukupno je to veliki pomak u kvotama i broju glasova. To je jako važno povećanje u glasovanju i zastupanju tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju. To je povijesna reforma MMF-a - izjavio je direktor Fonda Dominique Strauss-Kahn na konferenciji za novinare nakon sastanka odbora.
To znači da sada imamo vodećih deset dioničara koji zaista predstavljaju vodećih deset zemalja u svijetu, odnosno SAD, Japan, četiri vodeća europska gospodarstva - Njemačku, Veliku Britaniju, Francusku, Italiju, te Brazil, Rusiju, Indiju i Kinu.
Poredak tih zemalja sada je stvarno rangiranje u globalnoj ekonomiji - kazao je Strauss-Kahn, po priopćenju koje je MMF objavio.
U srži reformi bit će udvostručenje MMF-ovih kvota koje će proizvesti pomak od šest posto kvote dionica u korist tržišta u nastajanju i zemalja u razvoju.
Ukupno 80 posto pomaka dolazi iz razvijenih zemalja i proizvođača nafte, a samo 20 posto dolazi iz drugih tržišta u nastajanju, kazao je Strauss-Kahn.
Ključno je da će se za 110 zemalja od 187, udio upravljačkih kvota povećati ili zadržati na istoj razini - dodao je.
Deset najvećih članova Fonda sada će biti SAD, Japan, Njemačka, Francuska, Italija, Velika Britanija, Brazil, Kina, Indija i Rusija.
Pored toga, glas najsiromašnijih zemalja u razvoju u MMF-u bit će zadržan s očuvanjem njihovih glasačkih prava.
Nakon što se provedu sve reforme, one će se odraziti i na sastav Izvršnog odbora MMF-a. Postojat će dva mjesta manje za napredne europske zemlje. One su pristale na to. Kada se to dovrši, u odboru će biti još dvije zemlje u razvoju, što će odražavati promjenu kvota - dodao je Strauss-Kahn.
Izvršni odbor podržao je vremenski raspored koji predviđa da povećanje kvota i preustroj stupi na snagu do Godišnje skupštine MMF-a i Svjetske banke u listopadu 2012. Također je dogovoreno da će sastav odbora biti podvrgnut reviziji svakih osam godina. Sastav je zadnji puta izmijenjen 1992., kada odbor je proširen s 20 na 24 člana, zbog priljeva novih zemalja članica nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Kvote zemalja članica koje su glavni izvor financijskih sredstava MMF-a, udvostručit će pod 14. Općom revizijom kvota na 476,8 milijarde specijalnih prava vučenja - SDR (oko 755,7 milijardi dolara po trenutnim tečajevima), sa 238,4 milijardi SDR-a dogovorenih u okviru reforme kvota i glasova 2008.
SDR je obračunska jedinica MMF-a.
Odbor je također zaključio da se nova formula za izračun kvota treba usuglasiti do siječnja 2013., te da sljedeća revizija kvota treba biti dovršena do siječnja 2014., dvije godine prije roka.
Odbor guvernera MMF-a, najviše upravno tijelo fonda, mora ratificirati novi sporazum s 85-postotnom većinom glasova da bi stupio na snagu. (Hina)