Prilikom prelaska na novo radno mjesto, bez obzira kakvi su uvjeti i atmosfera vladali u staroj tvrtki, dobro razmislite je li pametno spaliti sve mostove iza sebe. Kako bi do samog kraja ostali profesionalni nekoliko je stvari koje ne smijete napraviti, piše metro-portal.
Donositi odluke naprečac
Prije donošenja bilo kakvih odluka o odlasku zastanite i dobro razmislite jer odluke donešene kada ste emotivni u većini slučajeva se pokažu kao loši izbori. Ako se vaše mišljenje ne promijeni ni kada se ohladite, donosite pravu odluku.
Kasno najaviti odlazak iz tvrtke
Odlazak iz tvrtke najavite najmanje dva tjedna ranije kako bi se i poslodavac i vi pobrinuli za sve detalje. Ako je vaše radno mjesto teško zamjenjivo taj rok neka bude i dulji iz obzira prema poslodavcu i dobrim poslovnim odnosima u budućnosti.
Ljenčariti
Kada vam preostane za odraditi samo nekoliko dana odolite iskušenju i nemojte ljenčariti na poslu. Ostanite profesionalni i predani što će ostaviti dobar dojam na kolege i poslodavca, a može vam se i u budućnosti isplatiti.
Ne uhodati u posao zamjenu
Niste dužni nikoga uhodavati u posao (osim ako to nije izričit dogovor između vas i poslodavca), no osobi koja će popuniti vaše mjesto koristit će da joj pomognete da se snađe na početku. Ovo će vam se isplatiti ako zbog ničeg drugog onda zbog karme.
Lagati o planovima
Iskreno recite u koju tvrtku prelazite i na koju poziciju. Nema razloga da lažete jer prije ili kasnije vaši bivši kolege će saznati.
Prerano pospremiti radni stol
Ako prerano pospremite radni stol pogled na prazan ured ili stol moglo bi izazvati negativne emocije. Ako ste sigurni u odluku o odlasku, nema potrebe da se opterećujete krivnjom ili nostalgijom.
Otići bez pozdrava
Iako ste na vrijeme najavili odlazak, zadnji radni dan odvojite vrijeme i pozdravite se s kolegama. To se posebno odnosi na one s kojima niste bili u najboljim odnosima kako bi im pokazali da ste bolji od manjih problema koji ste imali dok ste zajedno radili. (jk)
Izvor: www.metro-portal.hr