Kada se radi dvokratno ima li radnik pravo na duple troškove prijevoza? Da li radnik koji radi u dvokratnom radnom vremenu treba imati još neka prava odnosno dodatke na plaću, budući da je ZOR nedorečen po pitanju ove tematike?

Prilikom zasnivanja radnog odnosa radnik je dao prethodnu suglasnost poslodavcu za ustegu od plaće u slučajevima nekih troškova koji bi za poslodavca mogli nastati kod trajanja i/ili budućeg produženja radnog odnosa tome radniku.

Poslodavac ne može po ZOR-u provesti otkazivanje radnicima za koje je obvezan program zbrinjavanja viška radnika u roku od tridest dana od dostave programa Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.

Kako da poslodavac pravilno provede postupak izricanja upozorenja, odnosno kako da provede postupak sankcioniranja radnika/poslovođe protiv kojeg je radnik podnio moguće opravdanu prijavu za zaštitu dostojanstva od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja?

Može li radnik, koji je pretrpio ozljedu na radu te je nesposoban za rad na poslovnima na kojima je radio, potraživati otpremninu u većem iznosu od inače predviđene u članku 119.

Rješavanje sporova i konflikata među zaposlenicima i onih između poslodavca i radnika čini nam se dobrodošlim radi izbjegavanja skupog parničenja. Na koji način možemo odrediti postupak mirenja kao obveznim prije podnošenja tužbi u našem društvu?

Radnica je navršila 63 godine života i 38 godina staža. S obzirom da je ispunila uvjete života za punu starosnu mirovinu i navršila navedeni broj godina mirovinskog staža, da li može doći do prestanka radnog odnosa radi odlaska u mirovinu? Zanima čitatelj

Nakon usmenog dogovora, tek naknadno sklopljen je sa radnikom ugovor o radu u pisanom obliku kako to propisuje Zakon o radu.

Zbog određenih organizacijskih razloga, hitnosti i dr. nismo precizno u Ugovoru o radu odredili visinu plaće, a ista nije određena niti kolektivnim ugovorom niti pravilnikom, pa smo zaključili da smo sukladno članku 82.

Otkaz je ono što se događa samo drugima, zar ne? Ako ne kasnite na posao, marljivo radite i na vrijeme izvršavate svoje zadatke, kako biste mogli dobiti otkaz? Imamo li kontrolu nad situacijom?

Cilj ovog seminara je dati Vam informacije te odgovoriti na konkretna pitanja vezana uz izmjene i dopune Zakona o radu. Seminar će se održati 4.7.2013.

Hrvatska udruga sindikata (HUS) ustvrdila je danas da Vlada, skrivajući konkretne namjere, tjera sindikate u pregovore s poslodavcima o Zakonu o radu (ZOR), gazeći na taj način višekratna obećanja premijera Milanovića kako izmjena ZOR-a neće biti. 

Rad od kuće bila bi najkorisnija najavljena izmjena Zakona o radu (ZOR), smatra trećina anketiranih u istraživanju provedenom na portalu MojPosao na uzorku od više od 600 ispitanika.

Vlada, sindikati i poslodavci dogovorili su da bi idućeg tjedna trebalo ponovno početi s radom Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV) koje zbog sukoba oko izmjena Zakona o radu (ZOR) nije funkcioniralo još od prošlog ljeta.

 

Nakon dugotrajnog pritiska sindikalnih udruga na vladajuće garniture, donijet je prijedlog novog Zakona o radu. Novim ZOR-om zaštićena su i temeljna prava zaposlenika i cjelovito dostojanstvo ljudske osobe. Podržimo predloženi zakon!!!

 

Koordinacija sindikalnih središnjica suglasna je da se Zakon o radu (ZOR) mijenja u fazama, pri čemu se prve izmjene mogu odmah po usuglašavanju pustiti u zakonsku proceduru, a o ostalom treba nastaviti razgovore, izvijestio je Savez samostalnih sindikata Hrvatske