Jedan moj kolega je mudro rekao: „Slušam svaki feedback. Bolje to nego da plaćam konzultanta.“ Slažem se s njime. Možemo se okoristiti svim nezatraženim savjetima, kritikama i opaskama (kako obično zovemo povratnu informaciju iz usta onih koji nemaju vještinu davanja iste).

Koliko ste puta čuli naputak, da je potrebno „aktivno slušati“ sugovornika, ukoliko želite postići neki važan cilj: razumijevanje, odnos, prodaju. I koliko ste puta kimali i u sebi pomišljali „da, da to je stvarno jako važno, to moram sljedeći put.“, s preozbiljnim izrazom lica.

Kako voditi ljude

Kada govorite (razgovarate) s drugima – suradnicima, šefom, klijentima – sigurno želite da vas čuju/slušaju i razumiju. Kako nas nisu učili slušati, ne možete računati s time da će vaš sugovornik biti strpljiva i zainteresirana osoba.

Dobar vođa ohrabruje one koji ga slijede da mu kažu ono što treba znati, a ne ono što želi čuti. Nespremnost na slušanje vrlo je česta među lošim vođama. Šezdeset posto svih problema u managmentu rezultat je loše komunikacije i nedostatka slušanja.

Nedavno me pitala kolegica, koju nisam vidjela duže vrijeme, što radim, čime se bavim. Odgovorila sam joj da držim radionice iz komunikacijskih vještina. Na njen upitni pogled, dodala sam: “To su ti vještine govorenja, poslovnog pisanja, prezentiranja, slušanja ...” “Slušanja?” – prekinula me.

Kod kupnje auta, kuće, stana - pregovaramo, no i upitate li supružnika tko će baciti smeće ili oprati suđe također - pregovarate. Nema sumnje, za uspješno pregovaranje morate poznavati (i služiti se) osnovnim, intermedijarnim i naprednim vještinama pregovaranja.

U nastavku Dana poslovne edukacije, Tanja Pureta održala je predavanje na temu: Najnovije psihološke spoznaje  kako do učinkovite komunikacije, odnosno predavanje o tri ključa za uspješan rad s ljudima.