Prema najnovijem globalnom pregledu tržišta rada agencije za zapošljavanje Antal International, razina zapošljavanja na stručnim i menadžerskim pozicijama u Hrvatskoj opada početkom ove godine te, nažalost, nije nastavljeno lagano poboljšanje registrirano u posljednjem kvartalu 2010.
Trend zapošljavanja na hrvatskom tržištu rada pokazao je primjetan pad od prve polovine 2009. godine. Krajem te godine pad je usporen, dok se u prvoj polovini 2010. osjećala stagnacija sa malim naznakama poboljšanja, koje se nastavilo u drugoj polovini prošle godine.
U najnovijem istraživanju 37% anketiranih kompanija je potvrdilo da trenutno zapošljavaju, dok 38% planira zapošljavati u sljedeća tri mjeseca. U procesu otpuštanja upravljačkog i stručnog kadra je 19% kompanija, a 18% njih očekuje da će to učiniti u sljedećem razdoblju. Usporedbe radi, prošle jeseni je 49% ispitanih kompanija zapošljavalo, 44% planiralo zapošljavati, a 17% smanjivalo broj zaposlenih na toj razini.
Nažalost, naznake poboljšanja trenda koje su se pokazale u drugoj polovini prošle godine nisu se nastavile i početkom 2011. Kriza u gospodarstvu neizbježno se očituje i na tržištu rada. Iako više od trećine kompanija zapošljava ili planira zapošljavati profesionalni i menadžerski kadar u sljedećem tromjesečju, Hrvatska zaostaje za većinom zemalja regije koje su zabilježile znatno veće razine aktivnosti u zapošljavanju menadžera, što je u korelaciji s pokazateljima gospodarskog rasta - kažu Nina Anđal i Sanja Novačić, direktorice Antala u Hrvatskoj.
Globalni pregled
Trenutno zapošljavanje menadžera širom svijeta smanjio se, sa 54% kompanija zabilježenih u lipnju 2010. te 57% u rujnu, na sadašnjih 50%. Uz to, 52% kompanija namjerava zapošljavati u nadolazećem kvartalu. Istovremeno udio kompanija koje namjeravaju otpuštati zaposlene također pada, sa 23% na 16%. Iako se zapošljavanje donekle smanjilo na globalnoj razini, postotak organizacija koje zapošljavaju je ipak relativno visok. Kako i razina otpuštanja pada, može se zaključiti da tržište u cijelosti postaje stabilnije.
Američki kontinent kao i azijsko-pacifička regija pokazuju najveću aktivnost u zapošljavanju, dok zapadna Europa još uvijek osjeća posljedice recesije i znatno manje zapošljava.
U zemljama srednje i istočne Europe najviše razine zapošljavanja trenutno su u Ukrajini (75%), Rusiji (72%) i Češkoj (64%). Mađarska je i dalje najniže sa 30%, što je ipak neznatno povećanje u odnosu na 27% iz prethodnog razdoblja. (PS/MJ)