Puno je različitih definicija sukoba i gotovo svaka uključuje sljedeće faktore: postojanje dvije, neovisne, strane, stanje neusklađenosti između takve dvije strane i način interakcije između njih. Sukob nije nužno loša pojava, ali posljedice mogu biti i pozitivne i negativne. No, i iz sukoba se može puno naučiti!
Sukobi u svakodnevnom životu jedne tvrtke mogu biti raznovrsni: s kupcima, dobavljačima, nadležnim institucijama, unutarnji i vanjski. No, jesu li sukobi zaista samo „mračna strana“? Pogledajmo to iz drugog kuta: grupa ljudi koja se nikad ne sukobljava teško će se prilagoditi novim idejama i promjenama jer je statična, nepokretna i troma. Pozitivne strane sukoba su to što može navesti ljude na razmišljanje o novim idejama, potaknuti tzv. kriznu kreativnost, nekima i dati više motivacije, što može utjecati i na rezultate i na dinamičnost. Kroz sukob, bilo osobni ili poslovni, možete bolje upoznati sebe – što je jedna od osnova upravljanja sukobom. Opet, sve kreće od vas, zar ne? Početi možete tako da se prema sukobu odnosite kao prema normalnom dijelu komunikacije, koji može biti koristan i za vas osobno, ali i za cijelu tvrtku.
Rješavanje sukoba ili upravljanje sukobima?
Kao što sam naziv govori, rješavanje sukoba uključuje smanjenje, eliminaciju i kraj svih vrsta sukoba. U praksi, kad se govori o rješavanju sukoba, koriste se pojmovi pregovaranje, medijacija ili arbitražni postupak. Cilj nije isti prilikom rješavanja sukoba, niti upravljanje sukobima nužno uključuje rješavanje sukoba. Učenje je esencijalno za opstanak bilo koje grupe ljudi, i to je naročito istina za tvrtke: organizacijsko učenje je nužno za opstanak na tržištu. Pravilno upravljanje sukobima potiče učenje, na način podizanja razine na kojoj članovi grupe (ili tvrtke) postavljaju pitanja ili preispituju status quo.
Sukob je neizbježan i često nužan u većini visoko produktivnih timova, ponekad i vrlo potreban. Pomaže:
- prepoznati i iskazati probleme
- fokusiranju na najbitnije i najhitnije prioritete
- ostati „u realnosti“
- naučiti kako prepoznati međusobne razlike i koristiti ih za dobro svih.
Sukob jest problematičan ako:
- utječe na produktivnost
- slabi radni moral
- uzrokuje duboke razdore i generira nove sukobe
- podržava neodgovarajuća ponašanja uključenih.
Cijeli članak pročitajte u novom broju časopisa Poslovni savjetnik, broj 83, ožujak 2012., str. 80 - 81
Autor: Elena Cvjetković, Business&Life Coach