Prošao je referendum o priključivanju Europskoj uniji. U dvadeset godina samostalnosti, konačno je donesena/potvrđena odluka o povratku kući - u EU. No, sada kada čvrsto kucamo i otvaramo vrata EU, ulazimo u vrhunac krize te stare, a ujedno i vječno mlade Europe, i tražimo svoje mjesto. Mi želimo, a to moramo i biti, ne samo ravnopravni učesnici te trpeze koja se nudi, već u mnogočemu lideri - oni koji odlučuju.
Bez krize nema ni izazova, a bez izazova život postaje rutina, lagana smrt. Upravo zato 2012. godine, svijet ponovo srlja u veliku financijsko-ekonomsku krizu. Ona se posebno iscrtava u EU gdje sve više dolazi do izražaja sukob razvijenih i manje razvijenih, sjevera i juga, gdje se čini da razvijeni posustaju, a nerazvijeni tonu sve dublje. Mi smo kao zajednica učinili onaj presudni povijesni korak, unatoč svim teškoćama, da vjerujemo u prosperitet i snagu EU i da se vratimo kući i pridonesemo prosperitetu zajednice bez obzira na tmurne odluke i nevere, vjerujući da u mnogome možemo pridonijeti, ne samo našem razvoju već i razvoju EU.
Kriza posebno utječe na tvrtke koje prolaze kroz proces transformacije u sve konkurentnijem gospodarstvu, tvrtke koje doživljavaju brze i neprestane ekonomske, političke, tehnološke promjene, one kojima je potrebna financijska podrška da bi se razvijale i dalje napredovale. Općenito uzevši nitko ne voli krizu. Kad se čuje riječ kriza automatski se pretpostavlja da se radi o katastrofi. Većina se užasava krize, a najviše se užasavaju direktori koji u tvrtkama svakodnevno brinu o zaštiti svojih organizacija jer je u pitanju snaga ili nedostatak snage tvrtkine organizacije. Tvrtke i njihove organizacije koje su spremne uhvatiti se u koštac s promjenom su snažne jer promjena jača. One koje nisu spremne postaju bolesne i izlažu se riziku stečaja, ali i likvidacije. To znači da tvrtka mora imati snažan organizam, snažnu sposobnost suočavanja s promjenom.
Cijeli članak možete pročitati u novom broju časopisa Direktor, broj 3, ožujak 2012,
Autor: mr. sc. Branko Pavlović