U nekoliko prethodnih nastavaka pisali smo o kompetencijama trenera i strateškom pristupu školovanju unutar tvrtke.

Interno školovanje je prije svega mogućnost očuvanja znanja unutar tvrtke. Interno školovanje je sigurno lakše kontrolirati i usmjeravati u onom strateškom smjeru koji odgovara tvrtki,nego školovanje koje se odvija u neformalnoj edukacijskoj grupi vanjskih ponuđača otvorenih seminara.

Svaki dan smo u prilici da govorimo, da uvjeravamo, da se govorom dokazujemo.

U prošlom broju smo pisali općenito o temi organiziranja školovanja bez posebnog osvrta na pojedinu vrstu treninga. Iz iskustva je poznato da najveći broj tvrtki organizira uglavnom prodajne treninge.

Sigurno ste sami već bili na nekom školovanju koje vam je sjelo ili na nekom koje vam jednostavno nije donijelo ono što ste očekivali.

Ulaganje u znanje djelatnika je pitanje strategije, a ne nekakvog trenutnog hira odnosno modnog trenda. Kako, međutim, izbjeći modni trend a biti moderan? Kako ne nasjesti na hirove a saslušati potrebe?

Skoro svaka tvrtka se danas bavi pitanjem kako unutar tima stvoriti vrhunsku – pobjedničku atmosferu, odnosno kako od voditelja tima napraviti takozvane lidere. Skoro je sigurno da dobar tim bez dobrog vođe – lidera – jednostavno neće uspjeti.

Cilj edukacije je uvijek stjecanje ili poboljšanje određenih kompetencija. Ako analiziramo postojanje ili nepostojanje određenih kompetencija, onda ćemo jako lagano utvrditi da većina poslovnih problema nastaje zbog neodgovarajućeg načina ponašanja u određenoj poslovnoj situaciji.

Svatko od nas u različitim situacijama u životu mora igrati ili dragovoljno preuzima određenu ulogu. Poznati njemački trener organizacije vremena prof. Seifert organizaciju vremena uspoređuje sa šeširima koje stavljamo na glavu ovisno o onoj ulozi koju trenutno igramo.

Djelotvorna retorika je ukupnost samopouzdanja, komunikacijskih kompetencija, stavova i autoriteta koja proizlazi i razvija se u konkretnoj situaciji rada s grupom sudionika.