Iako nema konsenzusa, većina analitičara krivce krize vidi u financijskom sustavu koji je izbjegao javnom nadzoru i regulaciji. Umjesto da služi realnoj ekonomiji, postao je njen gospodar.
Premda smo okruženi najrazličitijim organizacijama, od obitelji, poduzeća, sportskog kluba, lokalne uprave do vojske, policije ili državne administracije, nije
jednostavno definirati što taj pojam uopće znači.
Kad god biramo između opcija s različitim posljedicama, nalazimo se u situaciji odlučivanja. Nju rješavamo donošenjem odluke, izborom najboljeg rješenja.
Nedavno sam čuo priču o gospodinu koji je kucao na sinovljeva vrata. Ivane moj, kaže, probudi se! Ivan odgovara: Ne želim ustati, tata. Otac viče: Ustani, moraš ići u školu! Sin kaže: Neću ići u školu. Zašto ne? upita otac.
Kako nastaje uspjeh? Što čini poduzeće dobrim, ideju uspješnom, karijeru blistavom, vođu i tim pobjedničkim ili proizvod briljantnim? U jednom tekstu posvećenom pop glazbi tvrdi se da uspjeh donose dvije bitne komponente: image i hit.
Zamislimo skupinu prijatelja koja uvečer zabavu traži u karaoke baru. Tko će od njih prvi skupiti hrabrost, uzeti mikrofon u ruke i otpjevati pjesmu čitavom društvu? Hoće li to biti osoba koja ima najškolovaniji glas i najbolje je glazbeno obrazovana?
Koga biste rađe slijedili, vojskovođu koji vam putem radija šalje naredbe iz udaljenog stožera, ili onoga koji zajedno s vama iskače iz jarka i juriša na neprijatelja?
Jedno od važnih liderskih pravila možemo naučiti iz ljudske anatomije. Imamo dva uha i jedna usta, dakle dvostruko je važnije slušati nego govoriti.
Na čelu svakog uspješnog sustava naći ćemo dobrog vođu, pobjednika. Manje uspješnim sustavima upravljaju manje dobri menadžeri. Loše sustave u pravilu vode loši vođe, gubitnici.
U tisku je novi broj časopisa Poslovni savjetnik za studeni (broj 149), a na stolove pretplatnika s prvim danima studenoga!
Nedavno sam čuo priču o gospodinu koji je kucao na sinovljeva vrata. Ivane moj, kaže, probudi se ! Ivan odgovara: Ne želim ustati, tata. Otac viče: Ustani, moraš ići u školu! Sin kaže: Neću ići u školu. Zašto ne? upita otac. Postoje tri razloga , reče Ivan.
Kad ste kupili svoj prvi mobilni telefon? Čini li vam se da ga imate oduvijek, da ne možete niti zamisliti vrijeme bez razgovora, surfanja webom ili slanja SMS poruka s bilo kojeg mjesta? Ipak, komercijalno širenje mobilne telefonije staro je tek dvadeset godina.
U davno kolonijalno doba mladići jednog afričkog plemena upravo su naučili igrati nogomet od Britanskih vojnika. Prva utakmica koju su ikad zaigrali počela je ujutro i trajala do mraka. Britanci su im tada rekli da prestanu i idu kući.
Dok sam studirao management u New Yorku, čuo sam priču o prosjaku iz Centralnog parka. Uz njegov je šešir stajao natpis: „Ja sam slijep“. U vrijeme pauze za ručak tuda prođe marketinški stručnjak, sagne se i nešto dopiše. Kad se uvečer vraćao, upita prosjaka: „Kakav ti je bio dan?“.
Postoji niz primjera nevolja koje nastaju onda kada cilj poduzeća kao cjeline nije važniji od cilja njegovih dijelova.Takvi se problemi svakodnevno pojavljuju ako nismo organizaciju i odlučivanje uskladili s idejom da interes sustava ima prioritet nad interesom podsustava.
Od dana kad se zaposlimo pa do dana kad odlazimo u mirovinu, jedan od motiva koji nas najjače inspirira na svakodnevne radne napore i mukotrpno ulaganje energije u posao jest nada da ćemo napredovati, postajati važniji za organizaciju i obavljati odgovornije zadatke, jednom riječju da ćemo biti u