Vodič za motivaciju u radnom okruženju

11/10/2012

Kada razmišljate o motivaciji, tada najprije očekujete da će svaki pojedinac biti motiviran, da će izraziti želju da postane uključen u strategiju poslovanja organizacije u kojoj radi. Iz tog razloga, djelotvoran manager treba osigurati radno okruženje koje će promicati i omogućiti motivaciju zaposlenika.

Potrebno je identificirati i djelovati na intrinzičnu (unutarnju) motivaciju koju posjeduje svaka osoba. Motivacija je često uvjetovana priznanjem i nagradama koje će djelovati na svakog pojedinca ponaosob. Ključ davanja priznanja zaposlenicima je osiguranje motivacijskog izvora koji će odgovarati onome štio motivira vaše zaposlenike. Nemotivirano osoblje koštat će vas izuzeto puno i manje će vam biti lojalno (Gallupovo istraživanje - Wall Street Journal, 2010).

6 lakih koraka motiviranja zaposlenika

1. Ne poduzimajte demotivirajuće akcije

Identificirajte i poduzmite djelovanja koja će motivirati ljude, a što podrazumijeva uspostavljanje ravnoteže između potreba organizacije i njenih klijenata te potreba vlastitog osoblja. Činjenica je da se svaka osoba može motivirati. Izazov na poslu je stvoriti okruženje u kojem ljudi su motivirani oko poslovnih prioriteta. Prečesto organizacije propuštaju obratiti pozornost na čimbenike poput odnosa između zaposlenika, njihovu komunikaciju, priznanja, njihovu uključenost u strategiju razvoja tvrtke te druga važna pitanja.

2. Vi ste ključan čimbenik motivacije zaposlenika

Osjećaj pozitivnog vrednovanja ključni je čimbenik visoke motivacije i postignuća zaposlenika. Navedeno podrazumijeva i povećanje afiniteta za nova radna postignuća kroz financijsku nagradu za rad, mogućnost za edukaciju i napredovanje te osjećaj da su ključni čimbenik poslovanja tvrtke. Izgradnja visoke motivacije svojih zaposlenika.

 

 

Cijeli članak priočitajte u novom broju časopisa Poslovni savjetnik, broj 90, listopad 2012.
Autor: mr. sc. Andreja Marcetić

 

 

 

Podjeli:
Tagovi:

Hosted by Mydataknox